Anasayfa Kripto para Haber FED Başkanı: Libra’nın çok şansı yok

FED Başkanı: Libra’nın çok şansı yok

FED Başkanı: Libra’nın çok şansı yok
0
koinmedya_googlenews

“Libra’nın çok şansı yok” Bu sözler FED Başkanı Jerome Powell’a ait. Facebook’un kripto parası Libra daha çıkmadan geleneksel sistemin oyuncularını endişeye sevk etmiş durumda.


Libra’nın Çok Şansı Yok

ABD Merkez Bankası başkanı, Libra’nın gizlilik, para aklama ve finansal istikrar konusunda ciddi endişelere yol açtığını belirtti. Bu nedenle projenin başlatılmasına izin verilmemesi gerektiğine inandığını açıkladı.

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell Çarşamba günü yapılan Mali Hizmetler Komitesi nezdinde yaptığı bir duruşmada;

 “Şirketin kara para aklama gibi iddilara cevap verip bu yasal bir sorumluluktan kurtulmadan bu projenin devam edemeyeceğini düşünüyorum”  ve devamında ”Veri koruma, müşteri gizliliği, tüm bu şeyler için detaylı düşünülmeli ve sabırlı olunmalı.” dedi.

Reuters’e göre, Powell Libra’nin finansal istikrar ve müşteri gizliliği konusunda “ciddi kaygılar” dile getirdiğini de sözlerine ekledi. Federal Reserve, kripto para biriminin gelişimini izlemek için, diğer ülkelerdeki merkez bankalarıyla da çalışan bir çalışma grubu oluşturmuş.

Bu projeyi 2010 yılında ABD Hazine Bakanlığı himayesinde faaliyet gösteren, ABD Mali İstikrar Gözetim Konseyi de ele alacaktır.

Powell, Libra ile ilgili bazı endişelerin Facebook’un büyüklüğünden kaynaklandığını ve Facebook’un “birkaç milyardan fazla kullanıcısı olduğunu” belirtti.

‘Gerçek cevapları arıyorum’

Facebook, Libra için tanıtım bültenini yayınladığından bu yana ateş altında kalmıştır. Dünya çapındaki milletvekilleri, düzenleyiciler ve maliye bakanları, projeyle ilgili sorular cevaplanana kadar projeyi askıya almaya çağırmaktadır.

Facebook’un blokchain lideri ve Calibra’nın başkanı olan David Marcus, salı günü Senato Bankacılığı Komitesi’nin bazı sorularına cevap verdi. Komite’nin kıdemli üyesi Senatör Sherrod Brown, Marcus’un verdiği yanıtlardan etkilenmedi ve şöyle bir açıklamada bulundu:

“Facebook Libra hakkında cevap veremedi. Gelecek haftaki duruşmada gerçek cevaplar istiyorum ve bizim finansal kurulumuza Libra kullanıcılarını korumak için Libra’nın detaylı incelenmesi için çağrıda bulunuyorum.”

Marcus, 16 Temmuz’da Senato Bankacılığı Komitesi ve 17 Temmuz’da Ticari Finansal Hizmetler Komitesi önünde ifade verecek.

Libra hakkında daha fazlası için Tıklayın

Etiketler:
X