Home Kripto para Haber Blockchain Haber Rapor: Blockchain tedarik zinciri sektörü 2025’e kadar 9 milyar dolara yükselecek

Rapor: Blockchain tedarik zinciri sektörü 2025’e kadar 9 milyar dolara yükselecek

Rapor: Blockchain tedarik zinciri sektörü 2025’e kadar 9 milyar dolara yükselecek

0
“sportsbet”

Son yapılan piyasa araştırmalarında öne çıkan tahminlere göre Blockchain tedarik zinciri sektörü hızlı bir şekilde büyüyor. 


Blockchain tedarik zinciri sektörü nereye gidiyor?

Pazar araştırma ve danışmanlık şirketi olan Allied Market Research (AMR) tarafından 8 Temmuz’da yayınlanan bir çalışmaya göre 2025 yılına kadar küresel blockchain tedarik zinciri sektörünün 9 milyar doların üzerine çıkması bekleniyor.

AMR’nin tahminlerine göre küresel blockchain tedarik zinciri sektörü, 2018 yılından 2025 yılına kadar yıllık birleşik büyüme oranında (CAGR) % 80.2 artış göstererek 2025 yılında 9.85 milyar dolar seviyesine ulaşacak. AMR şirketi anahtar itici faktörler arasında sektörün şeffaflık taleplerini ve blockchain tedarik zinciri işlemlerinde gelişmiş güvenliğin sağlanmış olmasını ifade ediyor.

Dikey sektör içerisinde, planlanan süre üzerinden en yüksek CAGR sahip olan sektör sağlık hizmetleri endüstrisi olarak öngörülüyor. Buna rağmen 2018 – 2025 yılları arasında toplam piyasa gelirine katkısı açısından perakende sektörünün öncülük edeceği tahmin ediliyor. Bu endüstrilere, blockchain tedarik zinciri sektörünün önemli katkı sağlayıcıları olan imalat, yiyecek-içecek ve petrol-gaz sektörleri eşlik ediyor.

Coğrafi olarak öne çıkan bölgeler

AMR’nin araştırmasına göre coğrafi olarak, altyapı ve teknolojiye uyum açısından en gelişmiş bölge Kuzey Amerika bölgesi olarak öne çıkıyor. Buna karşın çalışmanın kapsadığı dönem içerisinde Pasifik Asya bölgesi yıllık birleşik büyüme oranı açısından en yüksek orana sahip. Pasifik Asya % 90.4’lük bir oranla blockchain tedarik zinciri sektöründe en yüksek gelişmeyi kaydedecek olan bölge olarak kabul ediliyor.

Piyasa araştırması projesi Reportlinker tarafından son dönemde yayınlanan diğer bir çalışmada benzer sonuçlar elde edilmiş.  Ortaya konan bu tahminlere göre ise, 2029 yılında otomotiv ve havacılık alanlarında blockchain sektörünün 20 milyar doların üzerine ulaşacağı öngörülüyor. Araştırmada aynı zamanda büyük gelişimin itici faktörleri olarak şunlar sıralanıyor: Şeffaflık, hızlı işlem çözümleri ve dolandırıcılık riskinin ortadan kaldırılması.

Mayıs ayında yayınlanan bir rapora göre de 2019 yılında küresel blockchain harcamalarının varsayılan hesaplamalarının 2018 yılından % 88.7 oranında artış göstererek neredeyse 2.9 milyar dolara ulaşacağı varsayılıyor. Pazar araştırması firması olan İnternational Data Corporation tarafından 2019 yılı için blockchain üzerinden üretim ve dağıtım hizmetlerinin yapacakları harcamaların sırasıyla 653 milyon dolar ve 642 milyon dolar olacağı tahmin ediliyor.

Kaynak

“İçerikler bilgilendirme amaçlı olup kesinlikle yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım, uzmanlık gerektiren ciddi ve riskli bir iştir.”

cryptopazar_koinmedya
0
0
0