Home Kripto para Haber ABD, İran’ın Bitcoin madenciliği yapmasına engel olmaya çalışıyor

ABD, İran’ın Bitcoin madenciliği yapmasına engel olmaya çalışıyor

ABD, İran’ın Bitcoin madenciliği yapmasına engel olmaya çalışıyor

0
“sportsbet”

İran tarafından yapılan açıklamalara göre ABD, İran’ın Bitcoin madenciliği yapmasına engel olmaya çalışıyor. İddia kripto eko-sistemini hedef aldığı için hayli enteresan!

ABD uzun zamandır İran’ın boğazını sıkmaya çalıştığı bir sır değil. Bu iki devlet arasındaki düşmanlık 40. yılını dolduruyor. ABD’nin İran’a hiç bir alanda rahat nefes aldırmama stratejisi bu kez ülkenin kripto para giriimlerini hedef alıyor.

bkz:İran yaptırımları ve altın rallisi Bitcoin’i yeni zirvelere taşıyabilir

İranlı yetkili Saeed Zarandi‘ye göre -Çalışma ve Gümrük Bakan Yardımcısı-  sistematik olarak ABD, İran’ın Bitcoin madenciliği yapmasına engel olmaya çalışıyor. İranlı yetkili, ABD Meclisi İran’ın  kripto paralara ulaşımını durdurmaya çalıştığını ifade etti.

 

ABD, İran’ın uluslararası faaliyet gösteren kripto borsalarına ulaşımını kısıtlamıştı. Başta Binance olmak üzere bir çok borsaya ‘ya ben ya o’ resti çekmiş borsalar bu ülkeye hizmet vermeyi durdurmuştu. Bu karar ile ülkenin uluslararası yaptırımları kripto paralar ile delme girişiminin önüne geçilmek istendiği belirtilmişti.

bkz: İran Kripto Paraya Sarıldıkça ABD Çemberi Daraltıyor

Geçtiğimiz günlerde bu konuyla ilgili girişim başlatan ülke, stabilcoin çıkarma girişimini sizlere duyurmuştuk. Bir taraftan bu tarz adımlar atarken bir taraftan ülkedeki Bitcoin makinelerine el koyması, sanki ülkede iki ayrı yönetim var görüntüsü sergiliyor: İran Bitcoin madenciliği makinelerine el koyuyor

Öte yandan, ülkenin kripto paralar ile çalkantalı bir geçmişi var. Bir taraftan ülke genelinde kripto paraların yasaklanması konuşulurken ülke yetkililerin böyle açıklamalarda bulunması ironik kaçıyor. Ancak net olan bir şey var, o da İran’ın ABD ambargosundan kaçabilmesi için sıkı sıkıya kripto paralara sarılması gerektiği.

kaynak

 

“İçerikler bilgilendirme amaçlı olup kesinlikle yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım, uzmanlık gerektiren ciddi ve riskli bir iştir.”

Etiketler:
cryptopazar_koinmedya
0
0
0