Home Kripto para Haber BIS: Merkez bankaları yakında kendi kripto paralarını çıkarabilir

BIS: Merkez bankaları yakında kendi kripto paralarını çıkarabilir

BIS: Merkez bankaları yakında kendi kripto paralarını çıkarabilir

0
“sportsbet”

Merkez bankaları yakında kendi kripto paralarını çıkarma ihtiyacı duyabilir. Bu yönde açıklama, merkez bankaları için merkez bankası işlevi gören BIS Başkanı Agustin Carstens’ten geldi. Ona göre merkez bankaları kendi dijital paralarını beklenenden daha kısa sürede piyasaya sürebilir.


Merkez bankaları yakında kendi kripto paralarını çıkarabilir

Son birkaç yılda kripto paralarla ilgili ağır eleştiriler ve yorumlar yapan Bank for International Settlements (BIS) Başkanı Agustin Carstens, bu sefer farklı bir açıklama yaptı. BIS Başkanı Agustin Carstens, merkez bankalarının yakın bir zamanda kendi dijital paralarını çıkarma ihtiyacı duyabileceklerini söyledi.

Financial Times’a Pazar günü konuşan Carstens, merkez bankaları için merkez bankası görevi gören BIS’in merkez bankalarının fiat paraya dayanan dijital para araştırmaları ve geliştirmelerini desteklediğini ifade etti.

İlgili: Rusya Merkez Bankası kendi kripto parasını çıkarmayı tasarlıyor

Bir dizi merkez bankasının böyle bir çalışması olduğunu belirten Carstens, BIS’in de “bunun üzerinde çalıştığını ve onları desteklediğini” vurguladı. Ayrıca eğer kamudan bu yönde açık bir talep olması durumunda böyle dijital paraların her an piyasaya çıkabileceğini kaydetti.

Carstens şöyle konuştu: “Beklediğimizden daha yakın sürede gerçekleşebilir. Ortada böyle bir piyasa var ve merkez banları için kendi dijital paralarını sağlama ihtiyacı doğdu.”

İlgili: Fransa Merkez Bankası Başkanı de Galhau: Stabil coinler Bitcoin’den daha iyi

Benzer açıklamalar özellikle Facebook’un kendi dijital parasını tanıtması ile daha da arttı. Özellikle de sosyal medya devinin birkaç milyar kullanıcısı olduğunu düşünürsek, dijital paralara olan ilgi, talep ve kullanım artacaktır.

Tabii Facebook’un Libra’sı hükümetleri de harekete geçirdi. Fransa maliye bakanı, Libra’nın bağımsız bir para birimi olmasına izin verilmemesi gerektiğini söylemişti.

ABD Kongre Üyesi Maxine Waters de Facebook’un meclis duruşmasına kadar Libra’yı durdurmasını talep etmişti.

İlgili: ABD’li Senatörden çağrı: Libra coini durdurun

BIS’in kendisi de uzun vadede Libra ve benzerlerinin merkez bankaları için tehdit oluşturduğuna raporunda yer vermişti. Öyle görünüyor ki BIS Libra’ya karşı merkez bankalarını kendi dijital paralarını piyasaya sürmesinden yanadır.

Kaynak

“İçerikler bilgilendirme amaçlı olup kesinlikle yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım, uzmanlık gerektiren ciddi ve riskli bir iştir.”

cryptopazar_koinmedya
0
0
0