Home Altcoin Ripple 3. büyük pump dalgasının eşiğinde

Ripple 3. büyük pump dalgasının eşiğinde

Ripple 3. büyük pump dalgasının eşiğinde

0
“sportsbet”

Ripple 3. büyük pump dalgasının eşiğinde seyrediyor. Peki bu kadar büyük bir kripto paranın ani pump yapması beklenmeli mi? Bu sorunun cevabını grafiklerle birlikte bulmaya çalışalım.


Ripple 3. Büyük Pump Dalgasının Eşiğinde

2019’da büyük kripto paraların birer birer yükseliş döngüsüne girdiğine şahit olduk. Bitcoin’deki masif yükselişi Ethereum ve Litecoin takip etti.  Ethereum’u bir daha asla 200 doların altında göremeyebiliriz diyeli yalnızca 40 gün oldu. Yazı yayına hazırlanırken ETH 195 dolardan işlem görüyordu. Şimdi ise 310 dolar değerinde. Litecoin ise 6 Ağustos’taki yarılama etkinliği etkisi ile yükselişine devam ediyor.

İlk 10 kripto para arasında yükseliş dalgasına henüz ayak uyduramayan 3 kripto para göze çarpıyor. Ripple, Stellar ve Cardano. Bu yazımızda “henüz” yükselmeye başlayamayan ancak büyük potansiyel barındıran XRP’ye göz atacağız.

Yukarıda örneğini verdiğimiz Bitcoin, Ethereum ve Litecoin gibi büyük kripto paraların büyük çoğunluğu kademeli fiyat hareketi sergiliyorlar. Yani yükseliş belli adımları geçerek dengeli bir şekilde meydana geliyor. Bu şablondan ayrılan bir kripto para var ki o da Ripple. Ripple fiyat yükselişleri “regular” olmaktan ziyade “pump” şeklinde oluyor. Küçük piyasa hacimli kripto paralarda görmeye alışık olduğumuz türden ani fiyat hareketleri XRP grafiğinin olmazsa olmazı.

block.one,

Yukarıda gördüğünüz grafik 3D yani her bir mum çubuğu 3 günlük fiyat hareketini simgeliyor. Görsel bize 2017 sonundan itibaren yaşananları gösteriyor. Bu zaman zarfında varlık 2 kere pump yaptı. Şimdi ise üçüncüsünün kıyısında.

Fiyatın altında gördüğümüz RSI grafiği pozitif uyumsuzluk yapmış durumda. Pozitif uyumsuzluk varlığın daha alçak dip yaparken indikatörün daha yüksek dip yapması sonucunda oluşan duruma verilen ad. Pozitif uyumsuzluk açıkça yükseliş yönlü harekete işaret eder. Zaten RSI grafiğinin sonunda elle çizilmiş olan kısım da beklentiyi gösteriyor.

Haftalık Direnç Kırılınca…

Aşağıdaki grafik bu konuda ilave bilgi sunabilir. Zira grafikte fiyatın asıl yükselişi gerçekleştirmeden önce pump’ı test ettiğini görüyoruz. Önce test pump geliyor sonrasında ise gerçek pump dalgası oluşuyor. Bu iki eylem arasında olumsuz bölgede hareket eden göstergenin aniden pozitif bölgeye çıktığına dikkat edin (grafiğin altı)

Peki yukarıda paylaştığımız 2 görselin gerçekleşebilmesi için aşılması gereken kritik bir eşikten bahsedilebilir mi? Bu minvalde haftalık grafiğe göz atmak yararlı olacaktır. Aşağıdaki grafik bize haftalık alçalan direnç hattının önemini gözler önüne seriyor.

Ripple haftalık direnç hattı şu an için en büyük engel. Bu hattın kırılması şart. Ancak bu grafiğin yukarıdakiler gibi XRPBTC olmadığına dikkat edin. Bu grafik Ripple’ın dolar karşısındaki konumunu gösteriyor. Bitcoin’in son zamanlardaki yükselişine bağlı olarak XRP de dolar karşısında mevzi kazandı. XRP 0.48 dolara kadar yükselse de buradaki direnci kıracak bir varlık gösteremedi. Bu hattın kırılması 1 dolar yolundaki engelleri de kaldıracaktır.

Ripple hakkında daha fazlası için Tıklayın

“İçerikler bilgilendirme amaçlı olup kesinlikle yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım, uzmanlık gerektiren ciddi ve riskli bir iştir.”

Etiketler:
cryptopazar_koinmedya
0
0
0