Home Bitcoin Bitcoin neden rallide! Hindistan mı Facebook mu?

Bitcoin neden rallide! Hindistan mı Facebook mu?

Bitcoin neden rallide! Hindistan mı Facebook mu?
0
koinmedya_brave

Bitcoin neden rallide çılgınlar gibi geldi şu ana kadar ve 11.000 doların hemen altında dolanmaya devam ediyor. Son haftalarda ani yükselme gösteren BTC, bu gelişmeyi neye borçlu? Bu ralli neden birden bire yaşandı ve hatta neden bu kadar geç kaldı?


Bitcoin neden rallide çılgınlar gibi gidiyor!!!

Bitcoin geçtiğimiz yıl yaşadığı kara kışın sonucu aylarca belli aralığa 3,500 dolar civarına takılıp kalmıştı. Ancak pek çok uzmanın öngörüsü doğru çıktı ve 2019 yılı kripto dünyasına olumlu bir hava getirdi. Nisan başından itibaren 5.000 dolara çıkan BTC geçtiğimiz haftalarda ise ani ve hızlı bir yükselişle 11,000 dolar seviyesini buldu.

Peki bu ani gelişmenin, hızlı yükselmenin ardında ne olabilir? Bu konuda tartışmalar gündem de, kripto dünyası bu rallinin arkasında ne olduğunu merak ediyor. Öne çıkan argümanlardan bir tanesi Facebook’un kripto dünyasına girmesinin BTC’nin yükselişini hızlandırdığı yönünde.

Crypto Trader yazarı Glen Goodman bu konuda şöyle bir görüş beyan etmiş

“Pozitif yatırımcılar için Facebook’un kripto parası Libra’nın güvenilir bir ödeme aracına dönüşmesi durumda insanların uzun vadeli güvenilir bir yatırım aracı olarak Bitcoine olan güveni de artacak. Belki bir dijital altın olacak BTC. Şu sıralar BTC’nin bulunduğu seviyeye bakıp hemen kar elde etmek isteyenler var ama hatırlatalım BTC ilk kez 10 bin doları aştıktan sadece 16 gün sonra 20.000 doları bulmuştu. Biraz beklemek lazım”

Mark Zuckerberg tarihi bir adım atıyor ve dünya çapında bir yankıya neden oluyor.

Ancak Bitcoinin bu yükselişinin ardında bazılarına göre Facebook değil Hindistan var.  Hindistan’ın kripto paralara yakında düzenleyeceği yasak da BTC nin yükselişinin ardındaki neden olarak gösteriliyor.

İnsanoğlunun yapısında var yasaklara baş kaldırmak.  Açıkca Hindistan’da olan da bu. Bir süredir Hindistan kripto paralara yasak konusunu görüşüyordu. Bunun en temel nedeni ise kanun koyucuların kripto paraların kara para aklamaya ve vergi kaçırmaya  neden olacağına olan inançları.

Hindistan ne yapacak?

Ülke ciddi olarak kripto paraları yasa dışı olarak kabul etmeye hazırlanıyor ve son düzenleme bankaların kripto para kullanmasını tamamen yasaklıyor. Bunu  sonucu daha fazla insan BTC’ye ihtiyaç duyar hale geldi ve gittikçe daha fazla kişi BTC almaya çalışıyor.

Hindistan’da merkezi olan WaxirX borsası genel müdürü Nischal Shetty  Facebook’un Librasının aslında bir kurtarıcı rolü göreceğini ve Hindistan’da daha çok kabul göreceğini iddia ediyor. Libra ve Bitcoin Hindistan hükümetinin yasaklarına rağmen ülkede epeyce rağbet görecek ve tüm dünyayı etkileyecek gibi.

 

0
0
0