Home Bitcoin Forbes: Facebook; Bitcoin, Ethereum ve Ripple için oyunun kurallarını yeniden yazabilir

Forbes: Facebook; Bitcoin, Ethereum ve Ripple için oyunun kurallarını yeniden yazabilir

Forbes: Facebook; Bitcoin, Ethereum ve Ripple için oyunun kurallarını yeniden yazabilir

0
“sportsbet”

Facebook, Bitcoin, Ethereum ve Ripple için oyunun kurallarını değiştirebilir. Forbes’de yer alan makalede bu değişimin hem olumlu hem de olumsuz olabileceği vurgulanıyor. Bu değişim aynı zamanda Litecoin ve diğer altcoinleri de kapsayacaktır.


Forbes Facebook Bitcoin Ethereum ve Ripple için kuralları değiştirecek

Forbes’de yer alan Panos Mourdoukoutas imzalı bir makalede, Facebook’un dijital parası Libra’yı piyasaya sürmesi ile oyunun kurallarının değişeceği savunuluyor. Makalede, Facebook’un dijital parasının Bitcoin, ETH, XRP, Litecoin ve diğer altcoinlere hem pozitif hem de negatif etki edeceği belirtiliyor. Facebook, dün kripto parası Libra’nın whitepapaerını yayımlamıştı.

İlgili: Libra whitepaperı dev ortaklıkları gözler önüne serdi

Olumlu tarafından bakarsak, Facebook yatırımcıların kripto paralara bakışını değiştirebilir. Bu zaten kripto para piyasasındaki yükseliş momentumu ile görülüyor.

Piyasanın lider kripto paralarının bir haftalık fiyat değişimi (18 Haziran 2019, Coinmarketcap.com):

Bitcoin (BTC): yüzde 15.70
XRP: yüzde 12.37
Ethereum (ETH): yüzde 9.22
Litecoin (LTC): yüzde 2.62

İlk 100’deki kripto paralardan yükselen/düşenlerin sayısı:

Yükselen: 73
Düşen: 27

Global finansal platform Investing.com ABD piyasası editörü Jesse Cohen, Facebook kripto parasını çıkarmaya yaklaştıkça, bunun kripto alanında bir katalizör rolü oynadığını belirtiyor. Cohen, “Facebook gibi dev bir firma bu işe girdiğinde, spekülasyona batmış ve hala şüpheyle yaklaşılan bir sektörün genel kabul görmesinde önemli bir rol oynuyor.” dedi.

İlgili: Jeremy Allaire: Facebook’un kripto parası Bitcoin’in 10.000 doları geçmesine yol açabilir

New York Angels’ta bir girişim kapitalisti olan Nisa Amoils de bu duruma katılıyor. Ona göre Facebook ve Bakkt gibi dev kurumların bu ay yaptıkları duyurular, piyasaya daha fazla boğa görünümü sağladı. Kirill Bensonoff da bu durumun kaçırma korkusunu (FOMO) kamçıladığına dikkat çekiyor.

Olumsuz yanında bakarsak, Facebook’un bu adımı hükümetleri alarm durumuna geçiriyor. Bitcoin ve diğer önemli kripto paralar “halkın parasıdır”. Potansiyel olarak güçlü hükümetlerin kontrolü dışında merkezsiz para birimi olma özelliği taşıyorlar.

İlgili: Rus menşeli altın tabanlı altcoin, ABD dolarının tahtını sarsabilir mi?

Bundan dolayı hükümetler, dijital paralara tahammül edemiyor. Çünkü para basma tekeli, ekonomiyi manipüle etme gücü ve güçlü elitlerin çıkarlarına hizmet etme rolü tehlikeye giriyor.

Bu durumda bu güçlü aktörlerin elinde bu oyunu kökünden bitirme gücü bulunuyor.

Kaynak

“İçerikler bilgilendirme amaçlı olup kesinlikle yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım, uzmanlık gerektiren ciddi ve riskli bir iştir.”

cryptopazar_koinmedya
0
0
0