Home Altcoin ABD Senatosu, Facebook Libra coin özel gündem maddesi ile toplanacak
koinmedya_brave

ABD Senatosu, Facebook Libra coin özel gündem maddesi ile toplanacak

ABD Senatosu, Facebook Libra coin özel gündem maddesi ile toplanacak
0
fairspin_banner

ABD Senatosu, Facebook Libra coin hakkındaki gelişmeleri yakından takip ediyor. Dün ABD Temsilciler Meclisi üyesi Maxine Waters’dan gelen “Libra Coin’i durdurun” çağrısından sonra işler karışmaya başladı.


ABD Senatosu, Facebook Libra Coin İçin Biraraya Geliyor

ABD Senatosu Bankacılık Komitesi 16 Temmuz’da, Facebook’un yeni kripto para birimi Libra ile ilgili özel oturum yapacak. Toplantı gündem üst başlığı “Facebook’un Önerilen Dijital Para Birimi ve Veri Gizliliği Hususlarını İncelemek” olarak belirlendi.

Facebook’un kripto para hamlesi hem sektör içinden hem de sektör dışından oldukça ses getirdi. Kripto para severler arasında bu gelişmeyi alkışlayanlar da oldu, kuşkucu tavır sergileyenler de. Ancak her iki kesimin buluştuğu ortak nokta böylesi büyük bir sosyal ağın kripto para endüstrisine şöyle ya da böyle eğilmesi Bitcoin farkındalığını ve kullanım oranını artıracaktır.

Sektör dışından gelen tepkiler ise genelse kullanıcı güvenliği konusuna odaklanıyor. Özellikle ABD cenahından endişeli sesler yükseliyor. Hatta ABD Temsilciler Meclisi üyesi Maxine Waters açıktan açığa bu projenin durdurulması çağrısı yaptı.

Gelen tepki ve eleştiriler üzerine bir Facebook yetkilisi şu açıklamayı yaptı: “Bu süreç ilerledikçe milletvekillerinden gelen soruları yanıtlamayı dört gözle bekliyoruz”

Bu gelişmeler ışığında ABD Senatosu Bankacılık Komisyonu 16 Temmuz sabah saat 10:00’da özel bir toplantı yapma kararı aldı. Toplantı kamuya açık olarak yayınlanacak.

Aynı komiye geçen ay Facebook’a doğrudan bir mektup iletmişti. Mektupta Komitenin cevabını aradığı bazı sorulara yer veriliyordu. Aradan bir ay geçmişti ki Facebook mektuba henüz resmi bir yanıt vermeden aniden kripto parası Libra’yı görücüye çıkardı.

Bugün gelen Facebook özel gündem maddeli çağrıdan sonra komite üyesi ve 2020 Başkanlık Seçimi adaylarından Senatör Elizabeth Warren konu hakkında tweet attı.

 

“Facebook çok güçlendi. Ayrıca özel bilgilerimizi koruma konusunda korkunç bir sicile sahip. Onları sorgulamamız ve sorumlu tutmamız gerekiyor – onlara daha fazla kullanıcı verisine erişme şansı vermemeliyiz.”

Öyle görünüyor ki Facebook’un çıkaracağı kripto para sektörde ufak çaplı bir fırtınaya sebep olacak.

Libra coin hakkında daha fazlası için Tıklayın

Kaynak

koinmedya_brave
0
0
0
X