Home Bitcoin Son Bitcoin yükselişinin ardında kurumsal yatırımcılar mı var?

Son Bitcoin yükselişinin ardında kurumsal yatırımcılar mı var?

Son Bitcoin yükselişinin ardında kurumsal yatırımcılar mı var?

0
“sportsbet”

Son Bitcoin yükselişinin ardında kurumsal yatırımcılar olabilir! JP Morgan tarafından yayınlanan yeni bir raporda, Bitcoin’in yükselişinin kurumsal yatırımcılardan kaynaklandığı iddia ediliyor.

Son Bitcoin yükselişinin ardında kurumsal yatırımcılar olabilir!

JP Morgan analistlerinden Nikolaos Panigirtzoglou tarafından yayınlanan yeni bir raporda Bitcoin’in neden yükseldiği açıklanıyor. Raporda, son Bitcoin yükselişinin, piyasaya giren yeni kurumsal yatırımlarla açıklanabileceği öne sürülüyor.

bknz: Bitcoin 13 ayın zirvesinde – Yükseliş devam eder mi?

Nikolaos Panigirtzoglou, geçtiğimiz birkaç ay içinde Bitcoin ve diğer kripto paraların işlem hacminde önemli bir artış olduğunu ve bu artışın 2017 boğa piyasasındaki zirve ile karşılaştırılabilir seviyelerde olduğunu iddia ediyor.

Aslında bu rakamlara rağmen, BTC fiyatı o zamanlar gördüğü seviyelere hala çok uzak. Bu da, kripto para borsalarını güvenilir bir veri kaynağı olmamasından kaynaklanabilir.

bknz: Bitcoin fiyatını yükselten sebep Hong Kong’lular olabilir – Peki nasıl?

Panigirtzoglou’nun raporunda, birçok kripto para borsasında Bitcoin işlem hacimlerinin sahte olduğu ya da olduğundan fazla söylendiği iddia ediliyor. Hatta toplam bildirilen işlem hacimlerinin yaklaşık % 5’inin gerçek olabileceği öne sürülüyor.

Ayrıca raporda kurumların BTC piyasasına büyük ölçüde dahil olmaya başladığı ve “listelenen vadeli işlemler piyasasının öneminin giderek azaldığı” iddia ediliyor.

bknz: Coinbase Custody hesabındaki sermaye 1.3 milyar dolara yükseldi!

Bu değerlendirme doğru olsa da kripto topluluğu, JP Morgan’ın kripto paralara karşı geçmişte takındığı düşmanca tavırlar nedeniyle, JPMorgan’ın kripto para konusunda ortaya koyduğu raporları yeterince güvenilir bulmuyor.

Alex Krüger gibi ünlü kripto para uzmanları da aynı görüşte

Ünlü kripto para uzmanı Alex Kruger JP Morgan raporuna yer verdiği tweetinde, son Bitcoin yükselişinin ardında kurumsal yatırımcılar olduğunu ve topluluktaki birçok kişinin de aynı fikirde olduğunu ifade ediyor.

Bunun yanı sıra Panigirtzoglou’nun madencilik maliyeti ile BTC fiyatı arasındaki ilişki hakkında yaptığı daha önceki bir raporu eleştiriyor.

Aslında kurumsal para, bireysel yatırımlardan daha istikrarlı hamleler yapar ve birçok kişi, bu yeni ralinin volatiliteye eğilimin, Bitcoin’in 20.000 $’lık zirvesine taşıyan rallliye kıyasla daha az olabileceğini ileri sürüyor.

Zerohedge’de yer alan bir makalede de bu seferki yükselişin farklı olduğu, son Bitcoin yükselişinin ardında kurumsal yatırımcılar olduğu belirtiliyor.

Kaynak

Ayrıca bknz:

Bitcoin kritik direnci kırdı – 10 bin dolar yürüyüşü başlamış olabilir mi?

 

“İçerikler bilgilendirme amaçlı olup kesinlikle yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım, uzmanlık gerektiren ciddi ve riskli bir iştir.”

cryptopazar_koinmedya
0
0
0