Home Bitcoin Bitcoin’in 9000 dolar üzerine çıkmasının 3 temel sebebi

Bitcoin’in 9000 dolar üzerine çıkmasının 3 temel sebebi

Bitcoin’in 9000 dolar üzerine çıkmasının 3 temel sebebi

0
“sportsbet”

Son zamanlarda hafta sonları BTC için son derece verimli geçiyor. Bu hafta sonu BTC 9K’nın üzerine çıktı. Bu yazımızda Bitcoin’in 9000 dolar üzerine çıkmasının 3 temel sebebini ele alacağız.


Bitcoin’in 9000 dolar üzerine çıkmasının 3 ana sebebi

Bitcoin 9 bin doların üzerine yükselerek, yılın başından beri %150’den fazla artış kaydetti. Lider kripto para birimi Pazar sabahı Bitstamp borsasında 9,391 dolara tırmanarak son 13 ayın zirvesini gördü. Geçtiğimiz Pazartesi günü BTC 7,524 dolara kadar gerilemişti.

Kripto para uzmanları ve yatırımcılar, sadece 6 gün içerisinde Bitcoin fiyatında yaşanan bu ani çıkışı 3 temel etmene bağlıyorlar, ama en önemlisi olarak Facebook‘u sebep gösteriyorlar.

1-Facebook’un ‘GlobalCoin’i

Sosyal medya devinin stabilcoin çıkaracak oluşu ve bu girişimi bir çok uluslararası şirketin desteklemesi piyasaya tekrar güven verdi. Facebook gibi bir devin kripto piyasasına iştiraki, sıradan insanların bile bu piyasaya bakışını değiştirecektir.

bkz: Facebook GlobalCoin’in paydaşlarını duyunca kulaklarınıza inanamayacaksınız

Önceki gibi olmasa da hala cılız sesler çıkmakta ve piyasanın bir dolandırıcılık vakası gibi gösterilmeye devam etmektedir. Küresel boyutta 2,5 milyar insanın zaten üye olduğu bir platformun piyasaya dahili, beraberinde müthiş bir kripto para kabulu getirecektir.

bkz: Facebook’un GlobalCoin’i bir ödeme sisteminden daha fazlası

Facebook’un bu adımı 2019 ve 2020 yılları boyunca Bitcoin ve bazı büyük kripto paraların ardındaki temel katalizatör olabilir. Piyasa sadece bu adımdan iki yıl boyunca ekmek yiyebilir.

bkz: Jeremy Allaire: Facebook’un kripto parası Bitcoin’in 10.000 doları geçmesine yol açabilir

Hafta sonunda yaşanan Bitcoin fiyat artışının temel etmenlerinden bir kuşkusuz Facebook’un 18 Haziranda white paper lasmanını yapacağı kripto parasıdır.

2-Binance.com’un ABDli müşterilere erişim kısıtlaması

Dünyanın en büyük işlem hacminin gerçekleştiği borsa konumunda olan Binance borsası, 14 Haziran’dan itibaren ABDli merkezli müşterilerine erişimi kapattı. Bunu ayrıntılı şekilde duyurmuştuk: Binance ABDli yatırımcılarına kapılarını kapattı: BNB fiyatlarından düşüş var

Bu olaydan sonra BNB satışları geldi ve yatırımcılar BNB tokeninden BTC’ye geçiş yaptı. Bu da fiyatları yükselten bir diğer etmen oldu.

3- Yaklaşan Litecoin Halving etkinliği

Litecoin halving 5 Ağustos’ta gerçekleşecek ve blok ödülünü yarıya düşürecek. Bunun anlamı daha az LTC kazılacağı için tedarik miktarı düşecek, böylelikle varlığın değerinde artış meydana gelecek.

bkz: 2019 yılının flaş kripto parası Litecoin mi olacak?

Halving etkinlikleri piyasanın yükselmesi için birer fırsat durumundadır. Litecoin, halving etkinliğinden dolayı bu sene %353 yükseldi. Hatta lTC’deki bu artış Bitcoin fiyatının artışına da sebep oldu. 3. etmen olarak halving etkinliğinin piyasada hala alıcı bulmasını gösterebiliriz.

bkz: Litecoin yarılama yaklaştıkça LTC fiyatı 2015’deki gibi çökebilir

kaynak

 

“İçerikler bilgilendirme amaçlı olup kesinlikle yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım, uzmanlık gerektiren ciddi ve riskli bir iştir.”

cryptopazar_koinmedya
0
0
0