Home Bitcoin Bitcoin fiyatını yükselten sebep Hong Kong’lular olabilir – Peki nasıl?

Bitcoin fiyatını yükselten sebep Hong Kong’lular olabilir – Peki nasıl?

Bitcoin fiyatını yükselten sebep Hong Kong’lular olabilir – Peki nasıl?

0
“sportsbet”

Bitcoin fiyatını yükselten sebep, varlıklarını sınırötesi finans merkezlerine taşımaya başlayan Hong Kong’lu yatırımcılar olabilir. Şu sıralar siyasi bir kargaşa atmosferinin hakim olduğu Hong Kong’daki olaylar, kripto para piyasasını çok daha fazla etkileyebilir.

Bitcoin fiyatını yükselten sebep Hong Kong’lu yatırımcılar mı?

Hong Kong’da, bazı suçlara yönelik şüphelilerin Çin’e iadesine ilişkin yasa tasarısı, ülke genelinde büyük tartışmalara ve protestolara yol açtı. Hong Kong’lular, yetkililere, hakkında suç şüphesi bulunanları Çin’e iade etme yetkisi verecek olan bu tasarıya şiddetle karşı çıkıyor.

Potestocular, birkaç gün devam eden kitlesel sokak gösterileri düzenledi ve bu gösteriler özellikle hükümeti ve iş dünyasını alarma geçirdi.

10 Haziran 2019’da ABD Dışişleri Bakanlığı da, “değişikliklerin Hong Kong’un iş dünyasına zarar verebileceği ve Hong Kong’da ikamet eden ya da ziyaret amaçlı bulunan vatandaşlarının Çin’in kaprisli yargı sistemine tabi tutulabileceği” konusunda uyardı.

Şimdilik askıya alınan bu tartışmalı yasa tasarısı, sermayenin Hong Kong’dan çıkarak sınır ötesi finans merkezlerine taşınmasına neden oluyor. Bitcoin fiyatını yükselten sebep de Hong Kong’lu yatırımcıların bu offshore hesaplara yönelmesi olabilir.

bknz: Tom Lee: Bitcoin FOMO etkisiyle 2 yada 4 kat yükselebilir

Dahası, şehir zaten Çin ve ABD arasındaki ticaret savaşından kaynaklanan likidite sorunlarından muzdarip. Pek çok kişi, zanlıların Çin’e iadesini kolaylaştıran yasa tasarısı kabul edildiği takdirde bunun, sermaye çıkışlarını artıracağından ve likiditeyi azaltacağından korkuyor.

Sonuç olarak, zenginler şimdi servetlerini offshore finans merkezlerine nasıl taşıyacaklarına odaklanıyor. Bunun yanı sıra, birçok orta sınıf Hong Kong’lu, protesto etmek için Çin bankalarından paralarını geri çekiyor.

bknz: Bitcoin kritik direnci kırdı – 10 bin dolar yürüyüşü başlamış olabilir mi?

Bitcoin çok daha fazla yükselebilir!

Pek çok kişi, bu olayları kısmen de olsa, Bitcoin fiyatını yükselten sebep olarak görüyor ve onlara göre bu olaylar, Bitcoin’in 9.000 doları civarındaki fiyat çizgisine ilişkin mevcut yörüngesini açıklıyor.

Hong Kong yetkilileri geri adım atsa da tasarı henüz geri çekilmedi ve 14 Haziran 2019’da askıya alındığı açıklandı. Ve tasarının askıya alınması protestocuları tatmin etmedi ve bu nedenle, 16 Haziran Pazar günü büyük bir gösteri ile devam edeceklerini açıkladılar.

Hükümetin son hamlesi uzun süre siyasi ve iş ortamındaki belirsizliği ortadan kaldırmayacak gibi görünüyor. Çünkü bir sonraki adım için herhangi bir tarih belirlenmedi

Siyasi huzursuzluk devam ederse, zengin ve orta sınıf Hong Kong’lular sermayelerini başka bir yere taşıyarak varlıklarını koruma girişimi konusunda daha fazla cesaret bulabilirler.

Hong Kong’lular, hükümetin özel verilerini takip etmesini ve servetlerine el koymasını engellemek için dünyanın ilk apolitik ve sınırsız servet deposuna, yani Bitcoin’e daha fazla yönelmeye başlayabilirler.

Ayrıca bknz:

Litecoin 171 dolar direncini kırdığında FOMO başlayabilir

Amazon’a Ethereum ödeme hizmetini getirmek için çalışmalara başlandı

Kaynak

 

“İçerikler bilgilendirme amaçlı olup kesinlikle yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım, uzmanlık gerektiren ciddi ve riskli bir iştir.”

Etiketler:
cryptopazar_koinmedya
0
0
0