Home Altcoin Bitcoin ve kripto madenciliği (mining) rig’i nedir ve nasıl kurulur?
“sportsbet”

Bitcoin ve kripto madenciliği (mining) rig’i nedir ve nasıl kurulur?

Bitcoin ve kripto madenciliği (mining) rig’i nedir ve nasıl kurulur?

0
“sportsbet”

Bitcoin ve kripto madenciliği (mining) artan fiyatlardan sonra tekrardan kârlı hale geldi. Kendi madencilik tesisatımızı nasıl kurarız?


Bitcoin ve kripto madenciliği (mining)

Bir kripto madenciliği rig’i, Bitcoin veya altcoin madenciliği yapmak için kullanılan bir bilgisayar sistemidir. Bu sistem sadece madencilik yapmak için inşa ediliyor. Bunun yanında ev bilgisayarları da bu sisteme adapte edilebiliyor. Sadece part time madencilik de yapılabiliyor. Haberin resminde madencilik için kurulmuş bir rig görüyoruz.

Kripto madenciliğine başlamadan önce öncelikle madenciliği yapılacak kripto paraya karar vermek gerekiyor. Madenciliği yapılan başlıca kripto paralar: Bitcoin, Ethereum ve Litecoin. Ayrıca bir kripto cüzdanı açmak gerekiyor. Bu cüzdanı bir kripto para borsasından açabilirsiniz. Kripto borsalarından öne çıkanları: Coinbase, Binance ve Bitmex.

En iyi madencilik rig’i, ASIC çiplerinden oluşuyor. Ancak bu rig’leri bireysel oluşturmak çok zor. Bireysel anlamda genellikle GPU bazlı rig’ler oluşturuluyor. GPU bazlı kripto rig’i oluşturmak için şu adımları takip ediyoruz:

bittrt_koinmedya

  1. Adım: Kasa. Rig için bir kasaya karar veriyoruz. Kasa alüminyumdan yapılmış bir çerçeve. Ahşap çerçeveler tavsiye edilmiyor.
  2. Adım: Ana kart seçimi. Anakart en az 4 ile 8 arasında video kartını kaldırmalı (4 PCI-E Ports). Düşük maliyetli fakat etkili bir ana kart olarak Z270 denenebilir.
  3. Adım: İşlemci. İşlemciye karar vermek. Z270’e göre ideal işlemci Celeron G3900 ve Core 2 Duo E7300 CPU. İşlemcinin ana kart ile uyumlu çalışması çok önemli. Monero madenciliği için i3, i5 veya i7 işlemciler iyi çalışabilir.
  4. Adım: Ram. Rig’de en az 4GB ram olmalıdır. DDR’ler ucuz fiyata bulunabilirse daha iyi bir tercih olacaktır. Bu arada seçtiğiniz ana kartın Ram’i destekleyip desteklemediğini bilmeniz gerekiyor.
  5. Adım: Hafıza: 50 GB’lik HDD yeterli olacaktır. SSD’ler için para israf etmeye gerek yok.
  6. Adım: GPU: Rig’in performansı GPU ile doğrudan bağlantılı. Nvidia card aşırı ısınmalarda az zarar gören bir donanım. AMD’ler de tercih edilebilir.
  7. Adım: Elektrik ve Soğutma: Rig konusunda en büyük maliyetiniz elektrik maliyeti olacaktır. Rig’i soğutmak için kasayı fan ile donatmanız gerekebilir.

Veya hazır kurulmuş sıfır yada ikinci el rig’ler de satın alabilirsiniz. Bu ürünler için https://cryptopazar.com/ a bakabilirsiniz.

Aşağıdaki haber başlıkları ilginizi çekebilir:

Litecoin kaç dolara kadar yükselebilir?

Ünlü CEO: Kripto piyasalarında  kötü günler geride kaldı

Fundstrat: Bitcoin 9000 dolara rally yapabilir.

Not: Bu yazı yatırım tavsiyesinde bulunmamaktadır. Bilgilendirme amaçlıdır.

Kaynak

“İçerikler bilgilendirme amaçlı olup kesinlikle yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım, uzmanlık gerektiren ciddi ve riskli bir iştir.”

0
0
0