Home Bitcoin Ülkeler arasındaki güvensizlik Bitcoin için bir lütuf olabilir mi?
“sportsbet”

Ülkeler arasındaki güvensizlik Bitcoin için bir lütuf olabilir mi?

Ülkeler arasındaki güvensizlik Bitcoin için bir lütuf olabilir mi?

0
“sportsbet”

Son günlerde yaşanan ambargolar ve ticaret savaşları güvensizlik ortamı oluşturmaktadır. Ülkeler arasındaki güvensizlik Bitcoin ile ticaretin önünü açabilir.


Ülkeler arasındaki güvensizlik Bitcoin ile ticaret

Uluslararası ticaretin genel itibari ile dolar üzerinden yapılması, ABD yönetimine diğer ülkelere nazaran avantajlı bir konum sağlamaktadır. Para birimi uluslararası ticarette kullanılmayan bir ülke, karşılıksız para bastığında ülke içi genel fiyat seviyesi hemen tepki göstermekte ve enflasyon artışa geçmektedir. Ancak para birimi dünya geneli kullanım alanı bulan ABD, para bastığında doları dünya ekonomisine dump edebiliyor ve ABD ekonomisi ciddi bir enflasyon yaşamıyor.

ABD’nin böyle bir konuma sahip olması bazı ülkeleri alternatif likidite araçlarına yönlendirebiliyor. Son günlerde yaşanan ticaret savaşları ve ekonomik ambargolar bu likidite arayışını hızlandırıyor. En son Malezya Başbakanı Uzak Doğu Asya Ülkeleri arasında altına dayalı bir para birimi ile ticareti önerdi.

Max Keiser ve Stacy Herbert  Keiser Report’da Malezya Başbakanının görüşünü değerlendirdiler. Dünya geneli bazı ülkelerin dolara olan bağımlılığı azaltmak için dış ticaret ödemelerinde altını kullanmaya başladıkları belirtildi (Rusya,Türkiye ve Çin gibi). Dolar yerine altının tercih edilmesi, altının dolara göre daha güvenilir olmasından kaynaklanıyor. Keiser ve Herbert altının dış ticaret aracı olarak kullanılmasında da bazı önemli sorunların bulunduğuna değindiler.

bittrt_koinmedya

Altını korumak ve saklamak hem zor hem de pahalı. Altının fiziksel olarak el değiştirilmesi de önemli maliyetler doğurmaktadır. Ancak bu zorlukların üstesinden Bitcoin ile gelinebilir. Bitcoin hem güvenli biçimde muhafaza edilebiliyor. Hem de düşük maliyetle ve hızlı biçimde transfer edilebiliyor. Bitcoin arzının sabit ve belirli olması ise manipülasyonu önlüyor.

Kısaca Keiser ve Herbert ikilisi Bitcoin’in altın ve dolardan daha iyi bir uluslararası ödemeler aracı olabileceğini iddia ediyor.

Aşağıdaki haber başlıkları ilginizi çekebilir:

Türkler Avrupa’da ençok kripto paraya sahip olan millet ve Türkiye’de Bitcoin adaptasyonu

Visa ve Western Union işbirliği Ripple’ı zora sokar mı?

Ripple’ın CEO’su Garlinghouse İsviçre Merkez Bankası Konferansında bankerleri etkiledi

Not: Bu yazı yatırım tavsiyesinde bulunmamaktadır. Bilgilendirme amaçlıdır.

Kaynak

“İçerikler bilgilendirme amaçlı olup kesinlikle yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım, uzmanlık gerektiren ciddi ve riskli bir iştir.”

Etiketler:
0
0
0