Home Kripto para Haber Blockchain Haber Ripple için kötü haber: Visa sınır ötesi ödemeler piyasasına giriyor
koinmedya_brave

Ripple için kötü haber: Visa sınır ötesi ödemeler piyasasına giriyor

Ripple için kötü haber: Visa sınır ötesi ödemeler piyasasına giriyor

0
“sportsbet”

Ripple için kötü haber. Visa, finansal kuruluşlar arasında sınır ötesi ödemeler için blockchain tabanlı bir platform başlattı. Visa bununla Ripple’ın kendisi için hazırladığı ve artan bir talebe sahip piyasaya giriyor.


Ripple için kötü haber Visa’da geldi

Ödeme işleme devi Visa, daha küçük finansal kuruluşlar için sınır ötesi işlemlerin etkinliğini artırmak için işletmeden işletmeye (business-to-business) platformunu başlattı. Küçük işletmeler bu alanda daha büyük aracı bankalara bel bağlamak zorundaydı ki bu da potansiyel olarak gecikmeler ve yüksek ücretler demektir.

“Visa B2B Connect” adlandırılan bu sistem, IBM ve Linux’un Hyperledger Fabric blockchain uygulaması üzerine kurulmuştur. Visa, blockchain tabanlı bu platformu şeffaflığı ve izlenebilirliği artırmak amacıyla geliştirmiş görünse de platform merkezsiz (decentralized) değildir.

bittrt_koinmedya

İlgili: Kripto paralar bankaların işleyişine zarar verebilir

B2B Connect, direkt banka bağlantılarını kolaylaştırıyor ve ödeme ücretleri de önceden belirtiliyor. Şu an 30 ödeme koridoru var ancak yılsonuna kadar bunu 90’a çıkarmayı planlıyor.

Visa, B2B Connect işlemlerinin bir ya da iki gün içinde daha hızlı gerçekleşeceğini söylüyor.

Tabii Visa’nın açıklamasındaki işlemlerin daha hızlı olacağı “bir ya da iki günde” gerçekleşeceği kısmı dikkat çekiyor. Bu süre orijinal SWIFT sisteminden daha hızlı olsa da, onun yerini alan GPI’dan ise daha uzundur. SWIFT, 2017’de Global Payments Initiative (GPI) sistemini tanıtmıştı. Bu sistem işlemlerin çoğunu 24 saat içinde gerçekleştiriyor.

Hatta SWIFT bile GPI sistemini blockchain teknolojisi ile daha fazla geliştirmenin yollarını arıyor. Bunun için de geçtiğimiz Ocak ayında Ripple’ın rakibi R3 ile ortaklık yapacağını duyurmuştu.

İlgili: Ripple Brezilya’ya ofis açarak Latin Amerika’ya çıkarma yaptı

Ripple ve destekçileri bu konuda gurur duyabilirler. Çünkü piyasada onları takip etmeye çalışan kuruluş sayısı artıyor. Önce JPMorgan’ın JPMCoin’i ortaya çıkmıştı. Şimdi de Visa bu alana adım atıyor.

Ancak görünen o ki Ripple’ın korkacak bir şeyi yok. Çünkü bu alanda Ripple’ın hızına ulaşacak bir platform henüz yok. SWIFT’de ise inanılmaz derecede, yüzde 6’lık bir başarısızlık oranı bulunuyor.

Tabii Visa’nın marka ismi ve ulaşım sahası önemli bir faktör olabilir. Hatta geçmiş deneyimlere bakarak Visa’nın bu sistemi daha efektif yapabileceğini söyleyebiliriz. Ancak açgözlülüğü kullanıcılarına daha ucuz işlemler sağlamasını engelleyecektir.

Kaynak

“İçerikler bilgilendirme amaçlı olup kesinlikle yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım, uzmanlık gerektiren ciddi ve riskli bir iştir.”

coinajans
cryptopazar_koinmedya
0
0
0