Home Bitcoin Tether piyasa büyüklüğü rekor kırdı – Bitcoin tekrar Tether’in izinden gider mi?
“sportsbet”

Tether piyasa büyüklüğü rekor kırdı – Bitcoin tekrar Tether’in izinden gider mi?

Tether piyasa büyüklüğü rekor kırdı – Bitcoin tekrar Tether’in izinden gider mi?

0
“sportsbet”

Bitcoin tekrar Tether’in izinden gider mi derken neyi kast ediyoruz? Bitcoin ve Tether arasında doğrudan bir bağ mı var? Bu iki varlığın geçmiş yönelimleri aralarında bir korelasyon olduğunu ortaya koyuyor.


Bitcoin Tekrar Tether’in İzinden Gidebilir

Her piyasanın kendine has dinamikleri vardır. Örneğin ABD Merkez Bankası FED’in faiz artıracağı söylentileri, gelişmekte olan ülkelerin yerel para birimlerinin değerini düşüren önemli bir etmendir. Kripto para piyasasının da kendine has kuralları var. Bitcoin piyasa toplam büyüklüğünün dolaşımdaki Tether miktarını takip etmesi gibi.

Nasıl yani?

bittrt_koinmedya

Haber sitelerinde piyasaya yeni Tether basıldığı yönünde haberler okursunuz. Bu tip haberlerden kısa süre sonra Bitcoin fiyat artış haberleri de gelmeye başlar. Bitcoin yani BTC en çok Tether yani USDT kripto parası ile işlem görüyor. Bitcoin’in değerini de zaten ABD dolarına eşdeğer olduğu iddia edilen Tether üzerinden ölçüyoruz. Bu yüzden piyasaya daha fazla Tether basılması aslında saksıdaki Bitcoin çiçeğine daha çok su vermeye benziyor.

Bitcoin – Tether Bağıntısı

Yukarıdaki grafik açıklamaya çalıştığımız dinamiği güzel bir şekilde resmediyor. Yeşil eğri piyasadaki Tether toplam hacmi. Grafikte resmedildiği yeşil eğri mavi eğri olan Bitcoin üzerine mıknatıs etkisi yapmış. Kendisi nereye gitse Bitcoin’i de oraya çağırmış.

https://twitter.com/bit_gossip/status/1138401830118088709

 

Şimdi ise piyasaya yeni Tether sürüldüğünü görüyoruz. Grafik bize Bitcoin’deki refleksin biraz gecikmeli olarak ortaya çıktığını gösteriyor. Yani hızlı bir reaksiyon beklememeliyiz. Ancak bu iki eğri arasında bir korelasyon olduğu da açık

BTC 4 SAATLİK GRAFİK

Bitcoin grafikte gördüğünüz gibi son 1 aydır aynı bölgede. Bitcoin her ne kadar yatay hareketine devam etse de yükseliş yönünde itkisel bir hareket yapacağına dair işaretler veriyor. Öncelikle RSI ve MACD göstergelerine göz atmakta fayda var. Fiyat dip bölgeleri her ne kadar yatay seyretse de göstergelerin dip seviyeleri yükseliyor. Bu da açıkça artan momentum belirtisi.

Fiyatın uzunca bir süredir 7600 dolar destek hattını koruması bir yandan, göstergelerin pozitif işaret vermesi ve piyasaya yeni Tether basılması hep pozitif işaretler. Bitcoin şimdilerde yeni bir yükseliş dalgası için güç toplamaya devam ediyor.

Bitcoin hakkında daha fazlası için Tıklayın

Kaynak

“İçerikler bilgilendirme amaçlı olup kesinlikle yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım, uzmanlık gerektiren ciddi ve riskli bir iştir.”

Etiketler:
0
0
0