1xbit_headerbanner_koinmedya
Home Bitcoin Bitcoin Haber CBOE Bitcoin vadeli işlemlerini sonlandırıyor

CBOE Bitcoin vadeli işlemlerini sonlandırıyor

CBOE Bitcoin vadeli işlemlerini sonlandırıyor
0

CBOE Bitcoin vadeli işlemlerini 19 Haziran’dan itibaren sonlandırıyor. Dünyanın en geniş seçenekli marketi Chicago Board Options Exchange (CBOE) bildirildiğine göre Bitcoin vadeli işlemlerini sonlandırma kararı aldı.


Son anlaşmanın süresinin dolmasıyla birlikte kripto derivativlerinin ticareti resmi olarak bitmiş olacak. Başa vadeliler de borsada takip edilmeyecek.

CBOE Bitcoin vadeli işlemlerini başlatan ilk Amerikan borsasıydı

CBOE, Bitcoin vadelilerini listeleyen ilk Amerikan borsasıydı. Borsa Bitcoin vadelilerinin lansmanını yaklaşık 1.5 yıl önce yapmıştı. O zamanın CBOE Global Marketler baş operasyon sorumlusu ve başkanı Chris Concannon, derivativlerin geleneksel finans atmosferinin devrimi için gerçek bir oyun değiştirici olduğunu söylemişti. Ayrıca kripto kabulünün desteklenmesinde de önemli olduğunu belirtmişti.

“Gelecek 10 yılda kripto marketinin, dahil olan varlıklar açısından patlayacağına inanıyoruz.”

CBOE Bitcoin vadelileri marketinin kapanışı Mart 2019’da duyurulmuştu. O zamanki açıklama şu şekildeydi:

“CFE (CBOE’nin vadeliler borsası) Mart 2019’dan itibaren artık CBOE Bitcoin (USD)(“XBT”) vadeli anlaşmalarının ticaretini eklemeyecektir. CFE, ticaret için dijital değer derivativlerini sunmayı sürdürme planına göre yaklaşımını değerlendirmektedir. Sonraki adımlar göz önüne alınırken, CFE şu an ticaret için ek XBT vadelileri anlaşmalarını listeleme niyetinde değildir.”

Kısa süre önce şirket sözcüsü Suzanne Cosgrove tarafından gönderilen postaya göre borsa hala Bitcoin vadelileri anlaşmalarını ekleme planı yapmıyor.

Litecoin son 12 ayın zirvesine ulaştı

1.5 yıl önce CBOE’yi takiben Chicago Mercantile Exchange (CME) de Bitcoin vadelilerini listelemeye başlamıştı. Şimdilik CME Bitcoin vadelilerinin ticaretini listesinden çıkarmadı. Tam tersine, borsa CBOE’nin günlük volümünü aşan 90$ milyonluk anlaşmalarla büyük başarı elde etti. Ayrıca 13 Mayıs’ta Bitcoin için 33,700 anlaşma ile rekor volüme ulaştı. Bu günlük 1 milyar dolardan fazla değerde Bitcoin’in işlem görmesi demek.

Kripto haber sitesi CCN, Google yüzünden kapılarını kapatıyor

CME’nin CBOE’ye göre bu beklenmeyen avantajının nedeni CME’nin değer fiyatlandırma yöntemi olabilir. CBOE yalnızca Gemini listelemesine güvenirken, CME farklı marketlerden veri topluyordu. Bu da ticaret yapanların gözünde borsanın güvenilirliğini arttırdı.

koinmedya_brave
0
0
0
X