Home Altcoin EOS enflasyon oranı yüzde 5’ten 1’e düşürülüyor – Fiyata etkisi olur mu?
koinmedya_brave

EOS enflasyon oranı yüzde 5’ten 1’e düşürülüyor – Fiyata etkisi olur mu?

EOS enflasyon oranı yüzde 5’ten 1’e düşürülüyor – Fiyata etkisi olur mu?

0
“sportsbet”

EOS enflasyon oranı yüzde 5’ten 1’e düşürülüyor. EOS stake holder’lar yani karar alıcılar emanet cüzdanda biriken EOS’ları yakma kararı aldı.


EOS Enflasyon Oranı Düşürüldü

EOS topluluğu son bir haftadır heyecanlı zamanlardan geçiyor. Uzun zamandır beklenen açıklama dün geldi. EOS CEO’su Dan Larimer twitter benzeri bir platformun duyurusunu yaptı. Tamamen merkeziyetsiz olan bu yeni sossyal medya platformu gücünü blockchain sistematiğinden alıyor.

“Söylentiyi al, haberi sat” kuralı bir kez daha işledi ve haber öncesi son 4 gün boyunca istikrarlı bir yükselişe imza atan EOS haber sonrası düşüşe geçti. En büyük 10 kripto para arasında en şiddtli kayıp EOS’da gerçekleşti ve son 24 saatte %7 düşüş kaydetti.

bittrt_koinmedya

1 Haziran tarihi, duyuruya ilaveten bir diğer gelişmeye de sahne oldu. EOS toplulluğu ilk kez geçen sene ortaya atılan enflasyonun düşürülmesi fikrini hayata geçirdiler. Blok üreticilerine dağıtılan EOS’lar %1 kadar miktara tekbul ediyor. Bunun 4 kadar ise EOS.saving hesabında toplanıyordu. İşte alınan karar bu %4’lük karar hakkındaydı.

EOS.saving hesabında 8.75 milyon EOS toplandı. Toplanan bu EOS’ların ne olacağı meçhuldü. Bu miktar EOS topluluğunun da kafasını kurcalıyordu zira bu hesap ağa yapılacak bir saldırıda açık hedef olarak görünüyordu.

EOS.saving hesabına buraya tıklayarak erişebilirsiniz

Yapılan duyuruda:

“21 blok üreticisinden 15 tanesi görüşü onaylamış bulunuyor. Bu yüzden tasarruf hesabında tutulan EOS’lar yok edildi. Hesapta daha fazla EOS birikiminin önüne geçebilmek için transfer özelliği deaktive edildi.”

Duyuru linki için Tıklayın

Kripto para sektöründe enflasyon konusunda değişik yaklaşımlar. Örneğin Ripple ağındaki XRP sayısı sabittir. Out-of-air yaratılan XRP’nin madenciliği yapılmaz ve yeni varlık üretimi gerçekleşmez. Bu manada enflasyonu yüzde 0’dır. Ancak firmanın elinde tuttuğu XRP’leri finans kurumlarına satarak dolaşımdaki miktarı artırdığı da biliniyor.

Dogecoin gibi kimi kripto paralar ise yüksek enflasyon oranına sahip olmakla eleştiriliyor. Piyasaya sürekli yeni kripto varlığın sürülmesi fiyat üzerinde satış baskısına sebep oluyor. Bitcoin’in yıllık enflasyon oranı ise %3.1, yaklaşık 1 yıl sonra yapılacak yarılama bu enflasyonu düşürmek için ideal bir çözüm.

Öte yandan BNB gibi coinler ise üçer aylık dönemler halinde coin burn etkinlikleri gerçekleştirdikleri için deflasyonist paralar arasında yer alıyor. Dolaşımdaki paranın azalması fiyata olumlu yönde etki ediyor.

EOS hakkında daha fazlası için Tıklayın

“İçerikler bilgilendirme amaçlı olup kesinlikle yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım, uzmanlık gerektiren ciddi ve riskli bir iştir.”

coinajans
Etiketler:
cryptopazar_koinmedya
0
0
0