Anasayfa Altcoin Tokyo toplantısında G20 gündemi kripto para, kara para aklama ve terörün finansmanı

Tokyo toplantısında G20 gündemi kripto para, kara para aklama ve terörün finansmanı

Tokyo toplantısında G20 gündemi kripto para, kara para aklama ve terörün finansmanı
0
koinmedya_googlenews

G20 grubu ülkeleri (Gelişmiş 19 ülke ve AB) bu yıl Tokyo’da toplanıyor. G20 gündemi kripto para ve diğer konular üzerine yoğunlaşıyor. Toplantıda katı regülasyon kararı alınabilir.


G20 gündemi kripto para

Bu yıl G20 grubunun temsilcileri 28 ve 29 Haziran tarihleri arasında Tokyo’da toplanacak. G20, 19 gelişmiş ülkenin maliye bakanları ve merkez bankaları başkanları ile AB (Avrupa Birliği) ilgili kurumlarından oluşmaktadır. G20’nin kurulduğundan beri genel gündem maddesi ise ekonomi ve finans üzerinedir. Türkiye, 1999 yılından itibaren G20 grubunun üyeleri arasındadır.

G20’nin 20’inci üyesi AB (Avrupa Birliği)’dir. Dolayısı ile G20’de temsil edilen ülke sayısı 40’ı geçmektedir. Bundan dolayı G20 ülkeleri Dünya ekonomisinin %85’inden fazlasını yönetmektedir. 2015 yılında G20 toplantısı Antalya’da düzenlenmişti.

koinmedya_bybit

Bu yılki G20 toplantısının özel gündem maddelerinden birisi de Bitcoin ve kripto para kullanımı ile kara para aklama ve terörün finansmanı üzerine. G20 üyesi ülkelerin merkez bankası başkanları ve maliye bakanları bu konu üzerine alınabilecek tedbirler üzerine görüş bildirecekler.

Son günlerde ABD ve diğer gelişmiş ülkelerin uyguladıkları ekonomik ambargolar Bitcoin ve kripto paralar yolu ile delindiği ileri sürülmüştü. Ayrıca Kuzey Kore’nin kitlesel imha silahlarının finansmanı için kripto paraları kullandığı iddia edilmişti. Konunun ayrıntıları için  Kuzey Kore kripto paraları kitle imha silahlarının finansmanı  için kullanıyor! başlıklı yazımıza tıklayabilirsiniz.

G20’de kripto para piyasaları için katı regülasyonlar önerisinde bulunulacağı da diğer önemli iddialar arasında.

Aşağıdaki haber başlıkları ilginizi çekebilir:

Hong Kong ve Avustralya’dan kripto piyasaları ve madencileri ilgilendiren regülasyonlar

ABD’li kongre üyelerinden Trump’un ekonomi danışmanına blockchain baskısı

Dünyanın ilk blockchain ve kripto para yüksek lisans programı açılıyor

 Not: Bu yazı yatırım tavsiyesinde bulunmamaktadır. Bilgilendirme amaçlıdır.

Kaynak

X