Home Kripto para Haber Hukuki Haber Google Play Store’da sahte Trezor cüzdan alarmı
koinmedya_brave

Google Play Store’da sahte Trezor cüzdan alarmı

Google Play Store’da sahte Trezor cüzdan alarmı

0
“sportsbet”

Google play store’da sahte Trezor cüzdan alarmı yaşandı. Ne yazık ki dolandırıcılar boş durmuyor. Yatırımcıların birikimlerini çalmak için ellerinden ne geliyorsa yapıyorlar. Bu sefer hedeflerinden Trezor sahipleri vardı.


Sahte Trezor Cüzdan Alarmı

Bitcoin’deki fiyat artışı ile kripto paralara ilgi yeniden canlandı. Bu durumu fırsata çevirmek isteyen dolandırıcılar da türlü yöntemler deniyor. Denedikleri yöntemlerden biri de Google Play Store’a sahte kripto para cüzdanları eklemek.

Google’ın uygulama ekleme güvenlik önlemlerinden bir şekilde geçmeyi başaran dolandırıcılar ESET taramasında yakayı ele verdiler. ESET’in bugün yayınladığı duyuruya göre fiziksel donanım cüzdan Trezor adına oluşturulmuş sahte bir cüzdan uygulaması mevcut. Çünkü uygulamanın gerçek Trezor cüzdanları ile uzaktan yakından alakası yok.

bittrt_koinmedya

Uygulamanın Google Play Store sayfası onaylı görünüyor. Kullanılan logo da aynı olduğu için insanlar Google’a güvenerek indirme yapabilirler. Ancak uygulama Trezor firması ile bağlantılı değil. Uygulamayı indiren kullanıcılardan kimlik bilgilerini ve şifreleri talep ediyor. Bu bilgileri girdiğinizde ise kripto paralarınız dolandırıcıların eline geçmiş oluyor.

ESET tarafından yapılan uyarı ise şu: “Android veya ios platformlarında gördüğünüz her türlü kripto cüzdanlarına ancak firmanın resmi sitesi de yönlendirme yapıyorsa güvenin. Yani firmanın resmi sitesinde android ve ios uygulamaları için link veriliyor ve sizi o platformlara yönlendiriyorsa indirin. Aksi takdirde isme ve logoya bakarak program indirmeyin.”

Trezor ise resmi açıklama yapmakta gecikmedi. Sahte uygulamayı yükleyenlerin risk altında olmadığını, cüzdanlardaki paraların güvende olduğunu belirtti. Uygulamanın mail adreslerini biriktirerek ileride pishing saldırısı yapmak için kullanabileceğini ve bu konuda gerekli önlemlerin alındığını belirtti.

Google Play’in sonradan sahte Trezor uygulamasını kaldırdığı görüldü. Trezor’un başına gelen bu olayın bir benzeri de bu yılın başlarında MetaMask’ın başına gelmişti. Firmadan bağımsız bir şekilde android platformuna yüklenen uygulamanın dolandırıcılık maksatlı bir girişim olduğu anlaşılmış ve gerekli önlemler alınmıştı.

“İçerikler bilgilendirme amaçlı olup kesinlikle yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım, uzmanlık gerektiren ciddi ve riskli bir iştir.”

coinajans
Etiketler:
cryptopazar_koinmedya
0
0
0