Anasayfa Kripto para Haber Amazoncoin mi geliyor? Şirketten şüpheli patent başvurusu!
koinmedya_brave

Amazoncoin mi geliyor? Şirketten şüpheli patent başvurusu!

Amazoncoin mi geliyor? Şirketten şüpheli patent başvurusu!
0

Amazoncoin mi geliyor? Kripto paraları sıradan vatandaş ile buluşturacak ara çözüm önerileri birer birer gün yüzüne çıkmaya başlıyor. Facebook coin, Samsung derken yoksa Amazon da mı kripto para alanına giriyor?


Amazoncoin Mi Geliyor?

Bugün basına sızdırılan haberlere göre Amazoncoin Proof-of-Work konsensüs modeline dayalı bazı algoritmik patentler için başvuruda bulunmuş durumda. Proof-of-Work (PoW) Bitcoin’in de kullandığı blok üretim mekanizmasının adı. Bu modelde blockchain ağındaki doğrulamalar doğrudan madenciler tarafından yapılır. Yani Amazon’un çıkaracağı kripto paranın Ripple (XRP) veya EOS gibi boşluktan üretilmeyip, BTC veya ETH gibi bizzat kazılacağı sonucuna ulaşabiliriz.

Patentin adı “Proof-of-Work bağlamında Merkle ağacı modeli”. İşin ilginç yanı patent başvuru tarihi Aralık 2016. Bu başvuru ancak daha yeni medyaya düştü. Tarihin ne kadar eski olduğuna dikkat edin lütfen. Bitcoin boğalarının zirveye ulaştığı Aralık 2017 tarihinden bile 12 ay önce.

Havadisi sosyal medyaya ilk taşıyanlardan biri Morgan Creek Digital kurucu ortaklarından olan Anthony Pompliano oldu

https://twitter.com/APompliano/status/1129088622370742272

“Son Dakika: Amazon kripto sektörünü ayağa kaldırabilecek bir adım attı. Proof-of-Work sistemine dayalı bir patent için başvuruda bulundu. Dünya üzerinde kripto para devrimine katılmayacak tek büyük firma kalmayacak! Virus yayılıyor!”

Peki Amazoncoin yakında çıkar mı?

Hayır. Bu pek mümkün görünmüyor. Çünkü patente konu olan etmen doğrudan Proof-of-Work çalışma sistemine dayalı. Patent içeriğinde blockchain veya kripto paranın varlığını teyid eden bir gösterge bulunmuyor. Zaten Aralık 2016’dan bu yana kripto para çıkarma konusunda herhangi bir adım da atmadılar.

Yapılan yorumlar Amazon’un bu patenti Amazon Web Services (AWS) hizmetlerinde kullanabileceğini gösteriyor. Ancak kripto para doğrulama sistemi için üretilmiş bir algoritmanın böyle bir alanda kullanılması da çok mantıklı değil.

Amazon’un adı uzun zamandır kripto paralarla birlikte anılıyor. Facebook’un adı geçen sene kripto para söylentilerine karışmıştı, bu sene ilk kez ciddi adımları attılar. Kripto para sektörü kendi söylentilerini gerçek kılan bir alan. JP Morgan bile daha 2 yıl öncesine kadar yüksek sesle karşı çıktığı kripto para akımına bu yıl kendisi de dahil oldu.

Amazon kripto para çıkaracağı söylentilerini resmi olarak yalanlamadığı müddetçe tartışmalar devam edecektir. Hatta yalanlasa, karşı çıksa bile (JP Morgan örneğinde olduğu gibi) ileride bu alana girmeyeceğini iddia edemeyiz.

Kripto paralar hakkında daha fazlası için Tıklayın

Kaynak

koinmedya_brave
X