Home Altcoin Avrupa Merkez Bankası stabil coin’leri Bitcoin’e tercih ediyor

Avrupa Merkez Bankası stabil coin’leri Bitcoin’e tercih ediyor

Avrupa Merkez Bankası stabil coin’leri Bitcoin’e tercih ediyor

0
“sportsbet”

Avrupa Merkez Bankası stabil coin’leri desteklediklerini açıkladı. Banka, stabil coin’leri Bitcoin’e tercih ediyor. Bitcoin ve kripto paralarının ise aşırı dalgalanma gösterdiği belirtiliyor.


Avrupa Merkez Bankası stabil coin’leri Bitcoin’e göre daha kullanışlı buluyor

Stabil Coin, diğer bir ifade ile istikrarlı coin, bir kripto paradır. Yani blockchain sistemi üzerinde yaratılmış ve merkeziyetsiz yapıya sahip sanal bir paradır. Stabil Coin’lerin Bitcoin, Ethereum ve XRP’den farkı ise değerinin sabit olmasıdır. Örneğin bir stabil coin olan Tether değerini 1 dolara sabitlemiştir.

Avrupa Merkez Bankası, stabil coin’leri desteklediklerini duyurdu. Avrupa Merkez Bankasına göre stabil coin’ler  blockchain ve internet ortamında etkin bir ödeme ve ticaret aracı olarak kullanılabilir. Bitcoin’in ve dolayısıyla kripto paraların ise ülkelerin ve kurumların ödeme aracı olabilmesi için uygun olmadığı ve aşırı volatilite gösterdiği belirtildi.

Fransa Merkez Bankası Başkanı Francois Villeroy de Galhau, Bloomberg’e verdiği demeçte stabil coin’lerin mevcut finansal sistemde önemli roller üstlenebileceğini ifade etti. Blockchain teknolojisinin ise geleneksel finansal sistemlerdeki sorunları hafifletebileceğini ileri sürdü.

Bitcoin iki hafta öncesine kadar 5,300 dolar civarında işlem görürken 3,000 dolara yakın bir artış göstermesini hiçbir göstergenin tahmin edemediği vurgulandı. Bu sıçrayışın tersinin de olabileceği mümkün. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi’nin geçtiğimiz günlerde Bitcoin’in bir para birimi olmadığını iddia etmişti.  Draghi’nin bu konudaki açıklamaları için lütfen AB Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi’den Bitcoin hakkında önemli açıklamalar, başlıklı yazımıza tıklayabilirsiniz.

Aşağıdaki haber başlıkları ilginizi çekebilir:

Almanya, Avrupa Blockchain Enstitüsünün kurulmasını istiyor

Bitcoin’in fiyat artışı Ripple’ın işine gelir: Peki neden?

ABD-Çin ticaret savaşları Çinlileri Bitcoin almaya itiyor

Not: Bu yazı yatırım tavsiyesinde bulunmamaktadır. Bilgilendirme amaçlıdır.

Kaynak

“İçerikler bilgilendirme amaçlı olup kesinlikle yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım, uzmanlık gerektiren ciddi ve riskli bir iştir.”

0
0
0