Home Bitcoin ABD-Çin ticaret savaşları Çinlileri Bitcoin almaya itiyor

ABD-Çin ticaret savaşları Çinlileri Bitcoin almaya itiyor

ABD-Çin ticaret savaşları Çinlileri Bitcoin almaya itiyor

0
“sportsbet”

Trump hükumeti ile Çin arasında yaşanan ticaret savaşları Çinlileri Bitcoin almaya itiyor. Toplam küresel Bitcoin işlemlerinin %20’sinin Çin merkezli olduğu iddia ediliyor.


Yuan enflasyonu Çinlileri Bitcoin almaya yönlendiriyor

ABD ve Çin arasında yaşanan ticaret savaşlarında Trump hükumeti Çin malları üzerine konan gümrük vergilerini ve ticaret engelleri arttırmaktadır. Bu durumun üstesinden gelmek için Xi Jinping yönetimindeki Çin hükumeti, Çin para birimi yuan’ın değerini düşürüyor. Bu yolla Çin’in ihraç mallarındaki rekabet gücünü korumaya çalışıyor.

Trump hükumetinin Çin malları üzerine konan tarifeleri arttırması ile Yuan, geçtiğimiz hafta %2 değer kaybetti. Çinliler ise artan enflasyondan dolayı birikimlerini korumak için Bitcoin’e yöneldikleri iddia edilmektedir. DHVC girişim şirketinden Dovey Wan’ın 13 Mayıs 2019 tarihinde paylaştığı tweet’in de bu duruma değinmektedir. Wan:

 “Çin ve ABD ticaret savaşlarını kaybederken Bitcoin kazanıyor.”

Bu arada Çin’de kripto para borsaları 2017’de yasaklanmıştı. Bu nedenle Bitcoin alım-satım işlemleri OTC (tezgah üstü piyasalar) yada WeChat sosyal medya aracı üzerinden gerçekleştirilmektedir.

Hong Kong merkezli OLS tezgah üstü broker şirketinin yöneticisi Dave Chapman, ayda 1 milyar dolarlık işlem yaptıklarını ve bu işlemlerinin çoğunun Çin ile gerçekleştirdiklerini ileri sürüyor. Çin’de kripto para borsalarının olmaması sağlıklı verilerin elde edilmesine engel oluyor. Ancak Chapman, kripto para piyasalarındaki işlemleri %20’sinin Çin merkezli olduğunu tahmin ediyor.

Aşağıdaki haber başlıkları ilginizi çekebilir:

Ripple boğa koşusu XRP’yi 0,50 dolara taşıyabilecek mi ?

Son iki gündür Ethereum ve Ripple, Bitcoin karşısında değer kazanıyor: Kripto piyasalarında ikame etkisi

Almanya, Avrupa Blockchain Enstitüsünün kurulmasını istiyor

Not: Bu yazı yatırım tavsiyesinde bulunmamaktadır. Bilgilendirme amaçlıdır.

Kaynak

“İçerikler bilgilendirme amaçlı olup kesinlikle yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım, uzmanlık gerektiren ciddi ve riskli bir iştir.”

Etiketler:
0
0
0