Home Altcoin Ripple’dan sonra Stellar’da mı sıra? XRP ve XLM arasındaki korelasyon

Ripple’dan sonra Stellar’da mı sıra? XRP ve XLM arasındaki korelasyon

Ripple’dan sonra Stellar’da mı sıra? XRP ve XLM arasındaki korelasyon

0
“sportsbet”

Ripple’dan sonra Stellar’da benzer fiyat artışları yaşanabilir. XRP ve XLM arasındaki korelasyon kat sayısı geçmiş 1 yıllık süre içerisinde 0,79 hesaplandı. Bu ne anlama geliyor?


Ripple’dan sonra Stellar’da benzer artış yaşanabilir.

XRP yatırımcılarının diğer kripto para yatırımcılarına kıyasla daha muhafazakar olduğu iddia edilir. Bu iddiayı sağlamlaştıran olgu ise sosyal medyada örgütlenmiş Ripple taraftarlarıdır. Ripple taraftarları XRP fiyatlarındaki artışı sabırla bekliyorlardı ve nihayet dün beklenen oldu.

14 Mayıs 2019 tarihinin yıldızı Ripple oldu. Ripple’daki fiyat artışı 15 Mayıs sabah saatlerinde de devam ediyor. Yazının kaleme alındığı saatlerde Ripple, 0,427 dolardan işlem görmektedir. Bu fiyat baz alındığında 1 hafta içerisinde Ripple fiyatlarında %43’lük bir artış söz konusu.

Şimdi gözler Stellar üzerinde. Stellar ile Ripple’ın hitap ettiği pazar ve yönetici kadrosu açısından birçok ortak noktası bulunmaktadır. Stellar’da da Ripple benzeri bir fiyat artışı beklenmektedir. Stellar, yazının kaleme alındığı saatlerde 0,117 dolardan işlem görmektedir.

Nisan ayındaki hareketlilik Stellar fiyatlarını 0,13 doların üstüne çıkarmıştı. Ancak Stellar bu seviyede tutunamamış ve 0,089 dolar seviyelerine kadar gerilemişti. Şimdilik Ripple ve Bitcoin’deki fiyat artışı, Stellar fiyatlarını kısmi biçimde olumlu etkileyerek 0,11 seviyelerine taşımış görünüyor.

Siz değerli okuyucularımız için Ripple ile Stellar fiyatları arasındaki korelasyon kat sayısını hesapladık. Korelasyon katsayısı iki değişken arasındaki ilişkiyi ölçen bir istatistiki değerdir. Korelasyon  kat sayısı -1 ila +1 arasında değer alır. Kat sayı 0’a yaklaştıkça ilişki zayıflıyor. +1’e yaklaşırsa iki değişken arasında pozitif ve güçlü ilişki, -1’e yaklaşıyorsa negatif ve güçlü ilişki var, yorumunda bulunuyoruz.

Ripple ve Stellar fiyatları arasındaki korelasyon için 14 Mayıs 2018-14 Mayıs 2019 dönemi arasındaki 1 yıllık geçmiş fiyatları indirdik ve korelasyonu 0,79 hesapladık.  Yani değer 1’e yakın.

Kısaca Ripple ve Stellar fiyatları arasında güçlü ve pozitif bir korelasyon söz konusu. Ripple’daki fiyat artışının benzeri Stellar’da da yaşanabilir.

Aşağıdaki haber başlıkları ilginizi çekebilir:

Ripple, Ethereum ve Bitcoin’in 2019 yılı performansı

Bitcoin kendini besleyen döngüye girdi: Kazan-kazan ilişki

Litecoin teknik analiz: LTC 100 dolara göz kırpıyor.

Not: Bu yazı yatırım tavsiyesinde bulunmamaktadır. Bilgilendirme amaçlıdır.

“İçerikler bilgilendirme amaçlı olup kesinlikle yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım, uzmanlık gerektiren ciddi ve riskli bir iştir.”

Etiketler:
0
0
0