Home Bitcoin Fransa Merkez Bankası Başkanı de Galhau: Stabil coinler Bitcoin’den daha iyi

Fransa Merkez Bankası Başkanı de Galhau: Stabil coinler Bitcoin’den daha iyi

Fransa Merkez Bankası Başkanı de Galhau: Stabil coinler Bitcoin’den daha iyi

0
“sportsbet”

Stabil coinler Bitcoin’den daha iyi. Bu yönde açıklama Fransa Merkez Bankası Başkanı Francois Villeroy de Galhau’den geldi. Ona göre bankalar coin yerine stabil coinleri tercih ediyor.


Stabil coinler Bitcoin’den daha iyi mi?

Fransa Merkez Bankası Başkanı ve aynı zamanda Avrupa Merkez Bankası (ECB) üst düzey yöneticilerinden de Galhau, stabil coinlerin Bitcoin’den daha çok gelecek vaat etiğini söyledi. Ona göre fiat paraya dayanan kriptolar, eski finansal sistemde de yer bulabilecek.

Bloomberg’de yer alan habere göre, Francois Villeroy de Galhau fiat paralara sabitlenmiş kripto paraların ana akım finansal sistemde daha fazla yer alma ve değer görmek potansiyeli olduğunu söyledi. Paris’te yaptığı bir konuşmada de Galhau, başkanı olduğu bankanın piyasada stabil coin oluşturma ve kullanma yönündeki girişimleri ilgi ile takip ettiğini söyledi. Stabil coinler aynı zamanda bir token merkezli piyasadan geçiş aracı olarak kullanılacak. Fransız bankacıya göre stabil coinler spekülatif varlıklar olan Bitcoin gibi paralardan çok farklıdır ve gelecek vaat ediyor.

Tabii Villeroy’un bu yorumu hiç de sürpriz değil. Çünkü global finansal sistemin temel yapı taşlarında biri olan bankalar her zaman sistemlerine çomak sokma potansiyeli olan Bitcoin’i sevmediklerini itiraf etmişlerdi. Kripto paralar ile gelen ödeme sistemleri onların temellerine yapılan bir saldırıdır.

İlgili haber: Kanada’nın 5 büyük bankası blockchain teknolojisini kullanmaya başlıyor

ECB Gençlerle Diyalog programında soruları cevaplayan ECB Başkanı Mario Draghi ise Bitcoin’i “gerçek olmayan para” olarak gördüğünü ifade ederek, daha çok bir varlık olarak gördüğünü söyledi. Draghi, “Euro, Euro’dur. Bugün, yarın ya da bir ay sonra. Her zaman da Euro olacaktır. Ve ECB de onun arkasındadır. Peki, kripto paraların arkasında kim var?” diye konuştu.

Tabii Draghi bir de şunu söylemekten kaçınıyor. Çoğu zaman siyasi olan tartışmalı para ve maliye politikaları fiat paralar üzerinde olumsuz etkileri var. Ancak bir BTC her zaman bir BTC değerinde olacaktır.

Kaynak

“İçerikler bilgilendirme amaçlı olup kesinlikle yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım, uzmanlık gerektiren ciddi ve riskli bir iştir.”

0
0
0