Home Bitcoin Bitcoin yükseldi geç kaldık diye dert etmeyin – Bu yazıyı okuyun

Bitcoin yükseldi geç kaldık diye dert etmeyin – Bu yazıyı okuyun

Bitcoin yükseldi geç kaldık diye dert etmeyin – Bu yazıyı okuyun

0
“sportsbet”

Bitcoin yükseldi geç kaldık diye FOMO’ya kapılmayın. Sakin olun ve uyarılarımız dikkate alın. Son 1 haftadır yaşanan yükseliş sizi düşüncesizce alım yapmaya yöneltmesin.


Bitcoin Yükseldi Geç Kaldık Diye Panik Alım Yapmayın

1-Dışarıda kalma korkusu (FOMO) ile panik alımlar yapmayın

2-Öncelikle ideal giriş yerlerini belirlemek için BTC/USD günlük grafiğini açın

3-Grafikte tek yapmanız gereken 50 ve 200 EMA’ları eklemek. Sonra ne yapmamız gerektiğine gelin beraber bakalım.

Basit Taktikler Hayat Kurtarır

Bitcoin son 1 haftadır parabolik yükseliyor. Hakim destek direnç kanallarından kurtuldu ve aşırı değerlendi. Bu en son 2017 boğa koşusunda yaşanmıştı ve bildiğiniz gibi 3150 dolara kadar düşerek o kanala geri dönmek zorunda kaldı. Bu elbette uzun vadeli bir yükseliş ve düşüş idi. Bizim konumuz olan kısa vadeli yükseliş ve düşüşler.

2015 yılı Bitcoin grafiği ile 2019 büyük benzerlikler sergilediği için bu aralar bir çok analiz 2015 grafiğine gönderme yapıyor. Biz de öyle yapacağız. 2015 yılında tam da son 1 haftada yaşadığımıza benzer gelişmeler meydana gelmişti. Kısa süre içinde Bitcoin parabolik bir yükselişe imza atmıştı. Önümüzü görmek için o günlere göz atmak zorundayız.

Bitcoin o günlerde ani bir yükselişle %110 değer kazanmıştı. Sonrasında ne mi oldu? Elbette keskin bir geri dönüş. Bitcoin zirve değeri üzerinden geri dönerek 50 günlük üssel hareketli ortalama (50EMA) seviyesine kadar %37 düzeltme yapmıştı.

Düzeltme Gelecektir

Eğer o günlerde fiyat yeniden 50 EMA’ya geri döndüğü anda alım yapsaydınız, ve 50 EMA’nın 200 EMA eğrisi altına kırmasını bekleseydiniz 350 dolardan aldığınızı 18.000 dolardan satmış olurdunuz. Teknik analistler 50 ve 200 günlük hareketli ortalama eğrilerini hakim trend yönünü belirlemek ve ideal alım-satım noktalarının neresi olduğunu anlamak için kullanır.

Sosyal medyaya bir göz attığınızda genelde şu hissiyata kapılırsınız.

“Yeterli Bitcoin’im yok”

“Benden başka herkes zengin oluyor ve ben bakıyorum!”

“Kredi kartı ile Bitcoin mi alsam acaba?”

“Herkes alım yapıyor, ben de almalıyım.”

İçinizden bu sesler yükseldiğinde kendinize “HAYIR” demelisiniz. Neden? Çünkü parabolik yükselişlerin sert düzeltmeleri olur ve henüz ideal alım noktasında değiliz. 2017 yılı Nisan ayında fiyat 50 EMA’yı kırdı ve 200 EMA seviyesinden geri döndü. Yani 200 EMA seviyeleri en ideal alım yerleridir. (Dikkat edin 2015’de yapılan alım hala elden çıkarılmadı, çünkü 50 EMA, 200 EMA altına düşmedi. Yani pozisyonumuzu koruyoruz; aşağıdaki grafiğe bakınız. Yeşil eğri 50 EMA, kırmızı eğri 200 EMA)

Boğa ve ayı piyasalarındaki alım satım stratejileri tamamen farklıdır. Biz 2018 yılı şartlarına alıştığımız için boğa piyasası şartlarını unutuyoruz. Hatta büyük bir kısmımız bu sektöre 2018 yılında girdiği için boğa piyasası nasıl bir şey onu bile bilmiyoruz.

2015 yılında parabolik artış fiyat yeşil eğrinin yani 50 EMA’nın üzerine çıktığında başlamıştı. Sonra dönüp yeniden 50 EMA’yı ziyaret etmişti. Bugünle kıyaslayacak olursak diyebiliriz ki Bitcoin 4000 dolar yükselip 3000 dolar düzeltme yapabilir; yani:

Bitcoin Yükseldi Geç Kaldık

Peki eğer Bitcoin yeniden 50 EMA’yı test edecekse şu aralar 50 EMA tam olarak hangi seviyede? 50 EMA son 50 günlük fiyat hareketinin ortalamasını temsil eder. Her gün gece saat 03:00’de günlük mum kapanışı yapıldığında 50 gün önceki değer denklemden atılır ve son günün değeri dahil edilir. Bu yüzden her gün değişmektedir. Bugün itibariye 50 EMA değeri 5488 dolarda. Fihyat eğer yukarıdaki grafikte gösterildiği gibi 200 EMA’ya kadar çekilecekse onu da belirtelim ki 200 EMA şu an 4955 dolarda.

Bunu kendiniz de tradingview sitesinden takip edebilirsiniz. Sitenin kullanımı son derece basittir. Konu hakkında YouTube’da onlarca eğitici video bulabilirsiniz.

Son Söz:

Uzun sözün kısası, Bitcoin sizi bırakıp gitti diye üzülmeyin, geri gelecek. Sosyal medya ve BTC’si olan arkadaşlarınız sizi kötü hissettirebilir, çevrenizde sevinen insanlar görüp siz de düşünmeden alım yapmak isteyebilirsiniz. Kendinize mukayyet olun. Başarılı yatırımcılar herkes satarken alır, herkes alırken satar.

Son sözü 50.000 takipçili fenomen Selcoin‘e bırakalım:

Bitcoin hakkında daha fazlası için Tıklayın

Not: Yazı yatırım tavsiyesi içermez, en bilinen ve sıkça kullanılan 50-200 EMA üzerinden yapılan alım satım stratejisini aktarma maksatlı yazılmıştır.

“İçerikler bilgilendirme amaçlı olup kesinlikle yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım, uzmanlık gerektiren ciddi ve riskli bir iştir.”

Etiketler:
0
0
0