Anasayfa Bitcoin Bitcoin yatırımcılarının psikolojik motivasyonları, FOMO
koinmedya_brave

Bitcoin yatırımcılarının psikolojik motivasyonları, FOMO

Bitcoin yatırımcılarının psikolojik motivasyonları, FOMO
0

Bitcoin yatırımcılarının psikolojik davranışları, bir şeyleri kaçırırım korkusundan ileri gelebilir. Bu durum FOMO kavramı ile açıklanmaktadır. Kiril Nikolaev, Bitcoin’deki son fiyat artışları ile FOMO kavramını karşılaştırıyor.


Bitcoin yatırımcılarının psikolojik davranışı

Warren Buffett, her ne kadar Bitcoin karşıtı yorumları ile karşımıza çıksa da başarılı bir yatırımcı ve iş insanıdır. Buffett’e atfedilen bir özdeyiş vardır:

“Başarılı bir yatırımcı olmak için kendinizi çevrendeki insanların korkularından ve aç gözlülüğünden kurtarmalısınız.”

Bitcoin ve bazı altcoin’lerdeki fiyat artışları bazı yatırımcıları, araştırma yapmadan bir şeyleri kaçırıyorum korkusu ile yatırım yapmaya itebilir. Bu psikolojik davranış, FOMO (fear of missing out) kavramı ile tanımlanmaktadır.

FOMO kavramı, literatürümüze facebook ve twitter gibi sosyal medya araçlarının yaygınlaşmaya başlaması ile girmiştir. Ancak ünlü iktisatçı J. M. Keynes, FOMO tipi ekonomik davranış şeklini geçtiğimiz yüz yılın başlarında “hayvansal içgüdü” kavramı ile açıklamıştı. Bitcoin ve kripto paralardaki fiyat artışları FOMO ve hayvansal içgüdü davranışlarını tetikleyebilir.

Hayvansal içgüdülerle hareket eden insan, artık akıllı karar veremez sadece bir şeyleri kaçırırım korkusuyla hareket eder. Yada başkaları kazandı ben niye kazanmayayım motivasyonu ile hareket eder.

CCN’den Kiril Nikolaev, Bitcoin fiyatları ile FOMO arasındaki ilişkiyi ölçmek için basit ve pratik bir yöntem geliştirmiş. Nikolaev, Bitcoin fiyatları ile Google üzerindeki “buy bitcoin” (bitcoin al) arama sonuçlarını karşılaştırıyor ve iki kavram arasındaki korelasyonu inceliyor.

Nikolaev, Bitcoin fiyatları artarken Google üzerindeki “buy bitcoin” taraması artıyorsa FOMO tipi davranışı vardır, hipotezini kuruyor. Sonuç olarak korelasyonun en güçlü olduğu dönem Bitcoin’in en yüksek fiyat artışı yaşadığı dönemlere denk geliyor.

 

Nikolaev’in haftalık bazda incelediği dönemler içerisinde Bitcoin fiyatları ile Google taraması arasındaki en güçlü korelasyon, aşağıdaki grafikte 1 ile 2 numaraları ile gösterilmiş döneme denk geliyor.

Bitcoin yatırımcılarının psikolojik Bitcoin yatırımcılarının psikolojik motivasyonları, FOMO

Bu döneme denk gelen fiyat artışları ise aşağıdaki grafikte verilmektedir.

Bitcoin yatırımcılarının psikolojik Bitcoin yatırımcılarının psikolojik motivasyonları, FOMO

Aşağıdaki haber başlıkları ilginizi çekebilir:

Ve Bitcoin 8000 doları aşar: Consensus ve eBay etkisi.

Coinbase Ripple işlemlerini New York’lulara açtı: XRP’de yüzde 20’lik artış var

 Ripple, Ethereum ve Bitcoin’in 2019 yılı performansı

 Not: Bu yazı yatırım tavsiyesinde bulunmamaktadır. Bilgilendirme amaçlıdır.

Kaynak

koinmedya_brave
X