Home Altcoin Börse Stuttgart Ripple ve Litecoin işlemlerini açıyor

Börse Stuttgart Ripple ve Litecoin işlemlerini açıyor

Börse Stuttgart Ripple ve Litecoin işlemlerini açıyor

0
“sportsbet”

Almanya’nın en büyük borsalarından biri olan Börse Stuttgart Ripple ve Litecoin işlemlerini başlatıyor. Peki bu Litecoin ve Ripple fiyatlarına nasıl yansır? Cevabını yazımızda bulabilirsiniz…


Almanya’nın Büyük Borsası Börse Stuttgart Ripple ve Litecoin işlemlerini başlatıyor

Almanya’nın en büyük ikinci, Avrupa’nın ise en büyük dokuzuncu borsası olan Börse Stuttgart, litecoin ve XRP’nin borsada işlem gören senetlerini (ETN) listelediğini onayladı.

Börse Stuttgart ekibi tarafından yapılan açıklama ise şöyle:

“Almanya’da ilk defa yatırımcılar Litecoin ve Ripple (XRP) kripto para birimleri üzerinden borsada işlem gören senetleri alıp satabilecekler. İsviçre’de bulunan XBT Provider tarafından, ihraç edilen dört hissenin Euro ve İsveç kronu ile ilişkili olarak iki kripto para birimine karşı fiyatları takip ediliyor.”

ETN’ler, borsa yatırım fonlarına (ETF) benzer olarak yatırımcıların farklı varlıklar üzerine yatırım yapabilecekleri sağlam şekilde düzenlenmiş, şeffaf ve korunan araçlar olarak işlev görüyor.

Börse Stuttgart üzerinden kripto para tabanlı olarak piyasaya sürülen ETN’lerin Litecoin ve XRP’nin likiditesini artırması bekleniyor. Özellikle de bu artışın akredite edilmiş yatırımcılar ve potansiyel kurumlar arasında olacağı düşünülüyor.

Artan Likidite Kalitesi

Kripto para borsaları likidite ve erişim kolaylığı açısından birçok bireysel kullanıcı açısından zorlayıcı olabiliyor. Fakat bir kısmı için ise piyasada koruyucu yatırımcının olmayışı bir engel olarak görülebiliyor.

Milyarder yatırımcı olan Mark Cuban, 2017 yılının sonlarında Los Angeles’ta gerçekleşen Vanity Fair Yeni Kuruluş Zirversinde, Bloomberg’e yapmış olduğu açıklamada, İsveç borsası üzerinden ETN aracılığıyla Bitcoin yatırımı yaptığını ifade etmişti.

“İlginç bir şekilde değerleri sadece arz ve talebe dayalı olan birçok varlık bulunuyor. Çoğu hisse senedinde, gerçek bir değer yoktur çünkü sizin geçerli bir mülkiyet ve oy hakkınız yoktur. Siz sadece bu hisse senetlerini satın alma veya satma hakkına sahipsinizdir. Bitcoin de aynı şey aslında. Onun değeri de arz ve talebe bağlı. Bende İsveç borsası üzerinden ETN aracılığıyla bir miktar Bitcoin satın aldım.”

İsveç borsasında bitcoin ETN’lerinin arkasındaki aynı şirket Börse Stuttgart üzerinden Litecoin ve XRP ETN’lerini de denetliyor. Haliyle bu durum, akredite edilmiş yatırımcılara büyük kripto varlıklar üzerinden yatırım yapabilecekleri kripto para borsaları dışında alternatif bir platform sunmuş oluyor.

Kaynak

“İçerikler bilgilendirme amaçlı olup kesinlikle yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım, uzmanlık gerektiren ciddi ve riskli bir iştir.”

Etiketler:
0
0
0