Anasayfa Bitcoin ASIC Bitcoin makinesi kârlılık oranları
koinmedya_brave

ASIC Bitcoin makinesi kârlılık oranları

ASIC Bitcoin makinesi kârlılık oranları
0

GPU tipi madencilikten sonra yeni Bitcoin makinesi madencilik sektöründe yerini aldı. Bu yeni ürün ASIC madencilik ürünü olarak biliniyor. Yeni fiyatlarla Bitcoin mining oranları için haberimizin içeriğine bakınız.


ASIC tipi Bitcoin makinesi karlılık oranları

2019 yılı boyunca Bitcoin fiyatları 3.200 dolar ile 14.000 dolar arasında dalgalandı. 24 Eylül 2019 tarihinde yaşanan kanlı düzeltmeden sonra Bitcoin fiyatları 8 bin dolar bandına geriledi. Bitcoin, 2020 yılına ise 2019 yılının ilk günlerine nazaran daha iyi konumda girdi. 3 Ocak 2020’de Kasım Süleymani operasyonu ile artan ABD-İran geriliminin ardından Bitcoin 6900 dolar seviyesinden 15 Ocak 2020’ye geldiğimizde 8900 doları test etti.

Bitcoin yazının güncellendiği saatte 8700 dolardan işlem görüyor. Bitcoin fiyatlarını 8000 dolar bandı ile sınırlı tutarsak, bu oranda Bitcoin madenciliği hala kârlı mı? Hangi Bitcoin makinesi daha yüksek kâr getiriyor? Bu soruların cevabını haberimizin içeriğinde vermeye çalışacağız.

Lütfen Bkz: Mining rig nedir ve nasıl kurulur

Bitcoin ve kripto para kışında olumsuz etkilenen sektörlerin başında hiç şüphesiz madenciler geliyordur. Hem donanım maliyetleri hem de elektrik maliyetlerinden dolayı madenciler zararına faaliyetlerini sürdürmek zorunda kalıyordu. Hatta bazıları kepenk kapattı. Bitcoin, Mayıs 2019’da fiyatlarının artmasından sonra tekrardan kârlı hale geldi. Bitcoin madencilik makinesi talebi arttı. Bitcoin madenciliği aynı kârlılığını devam ettiriyor mu?

Bitcoin madenciliği bilindiği üzere GPU ve ASIC madenciliği şeklinde yapılıyor. GPU madenciliği demode (eski teknoloji) olduğu için ASIC madenciliği üzerinden maliyetleri hesaplıyoruz. Maliyetleri hesaplarken asicminervalue.com’un online hesaplama aracını kullanıyoruz. Hesaplamayı iki Bitcoin makinesi üzerinden gerçekleştiriyoruz: Antminer S9 ve Antminer S17. Bitcoin’in değerini ise 7.994 dolar kabul ediyoruz.

İlk olarak Antminer S9 Bitcoin makinesine bakalım. Türkiye’de 1KWh’ın maliyetini bulmak için yaptığımız araştırmada iki farklı oran karşımıza çıktı. Statista.com’un verilerine göre Türkiye’de 1KWh’ın maliyeti 0,15 dolar. tr.globalpetrolprices.com’un verilerine göre 0,08 dolar. Bu nedenle iki ayrı oran için de hesaplamada bulunduk ve sonuç aşağıdadır.

Antminer S9

Elektrik maliyeti 0,15 dolar ise 78,44 dolar zarardasınız. Eğer elektrik maliyeti 0,08 dolar ise aylık 9,27 dolar zarardasınız.

Antminer S17 Bitcoin makinesine baktığımızda tablo düzeliyor. Kâr oranları daha yüksek. Sonuçlar aşağıdadır. Elektrik maliyeti 0,15 dolar ise aylık 56,61 dolar kârdasınız. Eğer elektrik maliyeti 0,08 dolar ise kârınız 129,19 dolara yükseliyor.

Antminer S17

Bitcoin madencilik makinelerinin tek maliyeti elektrşk değil tabiki. Eğer bir Bitcoin üretim çiftliği kurduysanız, personal giderleri, kira giderleri ve bir de bu donanımların da (Antminer S9 ve S17) maliyetlerine katlanmanız gerek.

Bitcoin madencilerin kapitalizasyonu 

Bitcoin madencilerinin kapitalizasyonu kavramı son günlerde sıklıkla dillendiriliyor. Bitcoin fiyatlarındaki düşüş ile beraber bazı madencilik donanımları karlılığını yitiriyor. Bitcoin 10 bin doların üstüne çıktığında eski model GPU madenciliği bile karlı biçimde yapılabiliyordu. Ancak fiyatların 7 bin dolar bandına ve hatta gerisine düşmesi, bazı madencilerin eski donanımlarla madenciliği devam ettirmesi imkansız hale geliyor. Madenciler yeni tip Bitcoin makinesi teknolojisine ihtiyaç duyuyor. Bu nedenle GPU tipi madencilik yapanlar kazdıkları Bitcoin’leri satarak yeni model ASIC ürünleri aldıkları iddia ediliyor. Bitcoin’deki satış dalgasının bir nedeni de Bitcoin madencilerinin kapitalizasyonu olduğu ileri sürülüyor.

Yeni nesil ASIC Bitcoin makinesi

Yeni yılda Bitcoin makinesi üreticisi firmalar yeni nesil mining donanımlarını tanıttı ve yeni ürünler eskilerinin yerini almaya başladı. Küresel anlamda Bitcoin ASIC ürünlerini üreten iki firma var: Bitmain ve Canaa. Bu iki firma Çin merkezli olmasına rağmen 2019 yılının son dönemlerinde ABD piyasalarına açıldılar ve Nasdaq’da işlem görmeye başladılar. Canaan firması Nasdaq’da “CAN” etiketi ile işlem görüyor.

Bitmain Antminer S17+ ve Antminer t17+ ürünü ile piyasaya boy gösteriyor.

Antminer S17+ teknik özellikleri şu şekilde: Hashrate 73TH/s. Enerji tüketimi verileri ise 40J/TH + yüzde 10.

Antminer T17+ ise şu şekilde: 64TH/s. Enerji tüketimi ise 50J/TH + yüzde 10.

Bu ürünleri fiyatları ise KDV, ÖTV ve gümrük vergilerinden dolayı ülkeler arasında ciddi maliyet farklılıkları olabilir. Türkiye dış ticaret mevzuatının bu ürünlerin ithalatına izin verip vermeyeceği konusunda net fikrimiz olmasa da fiyatları hakkında yaptığımız araştırmanın sonuçlarını paylaşabiliriz.

Avrupa merkezli bir distribütör AntminerS17+’i KDV hariç fiyatlarını 2,355 euro’dan listelemiş durumda. KDV dahil fiyatı ise 2.849 euro.

Aynı distribütör Antminer T17+’ı ise KDV hariç 1.652 euro, KDV dahil fiyatını ise 1.999 euro’dan listeliyor.

Lütfen Bkz: NBA yıldızından 34 milyon dolarlık tokenize bond satışı

Canaan’da 2020 yılının ilk çeyreğinde 5nm’lik çiplerle güncellenmiş yeni madencilik ürünleri ile müşterilerinin karşısına çıkacak. Canaan’ın güncel donanımları 7nm’lik çip kullanıyor. Canaan 5nm’lik çipleri sayesinde yeni donanımları daha hızlı Bitcoin kazabilecek.

Kaynak

koinmedya_brave
X