Home Altcoin Altcoin Haber Araştırma: Bitcoin Ethereum’dan 5, Litecoin’den ise 11 kat daha hızlı

Araştırma: Bitcoin Ethereum’dan 5, Litecoin’den ise 11 kat daha hızlı

Araştırma: Bitcoin Ethereum’dan 5, Litecoin’den ise 11 kat daha hızlı

0
“sportsbet”

Bitcoin Etherum’dan 5, Litecoin’den ise 11 kat daha hızlı işlem kapasitesine sahip. Şaşırdınız mı? İncelememizi okuyun, konuya bakış açınız değişecektir.


Bitcoin Etherum’dan 5, Litecoin’den 11 Kat Hızlı

Bitcoin hakkında yapılan en büyük eleştiri ağın yavaşlığı konusunda. Yani Bitcoin’de ölçeklenme sorunu olduğu, birim zamanda yapılan işlem sayısının az olduğundan şikayet edilir. Peki bu durum gerçeği yansıtıyor mu? Peki ya doğru, ama eksikse?

Tüm blockchain ağları birbirlerinden farklı karakteristiklere sahiptir. İşlemin gerçekleşmesi için gerekli olan onay ise her ağda farklı olarak kodlanır. Ve hatta her blockchain ağının merkeziyetsizlik seviyesi birbirinden farklılık arz eder.

Blockchain ağında gerçekleştirdiğiniz bir işlemin yerine ulaşması için sistem en az 3 onaya ihtiyaç duyar. 3 farklı madenci o işlemi onayladığında yaptığınız havale de yerine ulaşmış olur. Bitcoin ağının bir diğer özelliği ise 6 onayın geri döndürülemez bir kayıt sistemi oluşturmasıdır. Bir işlem 6 ayrı madenciden onay aldığında %51 veya çift harcama saldırılarına karşı tam güvenlik elde etmiş olur.

Bu yüzden herhangi bir işlemin tam güvenlikli bir şekilde gerçekleştirildiğinin tespiti için 3 değil 6 onay baz alınır.

Peki diğer altcoin ağlarında tam güvenlikli işlem için gerekli onay sayısı ne kadar? Ve bu onaylar ne kadar süre içinde gerçekleşiyor? Neyse ki bu soruları kafasına takan ve araştıran birisi var. Blockchain geliştiricisi Luke Childs bu konuyu incelemiş ve sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı.

Bitcoin vs. Altcoins

İncelemeden Charlie Shrem’in gönderisi vasıtası ile haberdar olduk. Kendisi sıkı bir Bitcoin hayranı.

“Ben ne zaman Bitcoin’den bahsetsem bazıları çıkıp Bitcoin’in Ripple, Bitcoin Cash veya her ne zırvalıksa, bunlardan daha yavaş olduğunu söylüyorlar. Evet, havalelerim için Google Spredsheet’i de kullanabilirim, bu son derece hızlı olur peki ama güvenli mi? Ekteki araştırmada Bitcoin’in güvenlik seviyesi için diğer ağlarda ne kadar işlem yapılması gerektiğini bulabilirsiniz.”

1-Bitcoin

Bitcoin için tam güvenli işlem için onay sayısı 6 ve bu onayların alınması için gerekli süre 1 saat 2 dakika.

2-Ethereum

Kritpto piyasasının veliahtı Ethereum. Uzun süredir ikincilik koltuğunda oturan Ethereum’un Bitcoin’in 6 onaylamada sağlayabildiği güvenliği yakalayabilmesi için 1400 onay gerekiyor. Bu kadar onayın alınması ise 5 saat 11 dakikayı buluyor. Yani Bitcoin için gerekli olan sürenin tam 5 katı.

3-Litecoin

Farklı hash algoritması ile Bitcoin’den ayrılan Litecoin piyasanın 5. Büyük kripto parası hükmünde. Bitcoin’in 6 onay sürecine eşdeğer güvenlik Litecoin ağında ancak 250 onay ile sağlanabiliyor. Gerekli süre ise 11 saat 19 dakika. Bu verilere göre Litecoin aslında Bitcoin’den 11 kat daha yavaş.

4-Bitcoin Cash

Bitcoin Cash aslında Bitcoin ile kıyaslanabilecek en ideal altcoin. Çünkü doğrudan Bitcoin’den hard fork ile ayrılmış olmasına rağmen hala aynı hash algoritmasını kullanıyor. Kripto para piyasasının en büyük 4. Altcoini olan BCH’da güvenli onay sayısı 122. Bu sayıda onayın alınması için gerekli süre ise 19 saat. Fark ortada.

Bitcoin Etherum'dan 5 Litecoin'den

Diğer Kripto Paralar

Rapor ayrıca diğer kripto paraların performanslarını da listeliyor. Örnek vermek gerekirse Bitcoin SV, BTC’ye göre 53 kat, Dash 78 kat, Monero ise 90 kat daha yavaş görünüyor. ZCash için gerekli sürenin 1 gün ve 8 saat, Ravencoin için ise 1 gün 17 saat olarak hesaplandığını düşünecek olursak ilkinin 31 kat, ikincisinin ise 40 kat daha yavaş işlem yürüttüğü sonucuna varabiliriz. Ethereum Classic’in ise aynı güvenlik seviyesi için 88 kat daha fazla zamana ihtiyacı olduğunu belirtelim.

Ele alınan kripto paralara göz atarak kolayca fark edebileceğiniz gibi araştırma PoW tokenlerine odaklanmış durumda. Yani madenciliği olan ve madenciler tarafından onaylanarak yürütülen blockchain sistemlerinden bahsettik. Stake usulü ile çalışan bu algoritmalardaki hız ise bambaşka bir araştırmanın konusu olacaktır.

Bitcoin hakkında daha fazlası için Tıklayın

Kaynak

“İçerikler bilgilendirme amaçlı olup kesinlikle yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım, uzmanlık gerektiren ciddi ve riskli bir iştir.”

0
0
0