Home Altcoin Litecoin halving rallisi mi geliyor? LTC 2017’den bu yana en ideal seviyesinde

Litecoin halving rallisi mi geliyor? LTC 2017’den bu yana en ideal seviyesinde

Litecoin halving rallisi mi geliyor? LTC 2017’den bu yana en ideal seviyesinde

0
“sportsbet”

Litecoin halving rallisi başlamak üzere. Blockchain sistemi her 840,000 block çıkarıldıkça ya da yaklaşık olarak her dört yılda bir ödüllerde halvinge gider. Halving ile 25 coin olan Litecoin madencilik ödülü 12.5 coine düşecek.


Litecoin halving rallisi yaklaşıyor

Litecoin blockchaini, bu yılın Ağustos ayından madencilik ödüllerinde halving geçirecek. Sistem otomatik olarak her 840,000 block çıkarıldıkça ya da yaklaşık olarak söylersek, her dört yılda bir halving yapmak üzere ayarlanmıştır.

Bu süreç, blockchain madenciliği için verilen ödülleri azaltmak ve bununla da enflasyonu kontrol etmek amaçlanıyor. Halving ile 25 coin olan block çıkarma ücreti 12.5 coine düşecek.

Litecoin geçtiğimiz dört ay boyunca hep kazandı. Ağustos 2017’den bu yana en uzun aylık kazanma serisidir. CoinDesk’in verilerine göre, Litecoin’in fiyatı Ocak, Şubat, Mart ve Nisan aylarında sırasıyla yüzde 3.8, yüzde 46.3, yüzde 31.15 ve yüzde 22 arttı.

Litecoin’de Ağustos’ta yaşanacak halving ile madenciler block başına yüzde 50 daha az coin çıkarabilecek. Bu da kripto para ekosistemine daha az Litecoin girişi demektir ki bununla da bir arz açığı yaşanacak.

Piyasada böyle arz/talep ile ilgili değişiklerde her zaman fiyatta da oynamalar yaşanır. Bu oynamalar çoğu zaman değişikliklerden aylar önce görülmeye başlar.

Daha önce Litecoin’de 25 Ağustos 2016’da ilk halving yaşanmıştı. Block çıkarma ödülleri yarıya düşerken, Litecoin de bu olaydan yedi ay önce hızla yükselmişti. Söz konusu dönemde LTC, Ocak 2015’te 1.12 dolarla dibi görmüş, 25 Ağustos’taki halving öncesi ise Temmuz’da 8.72 dolarla zirve yaparak daha sonra 4 dolara gerilemişti.

Bu sefer ise Litecoin Aralık’ta 22 dolarla dibi gördü ve o günden bu yanan yüzde 250 fiyat artışı kaydetti. Ancak ralli bitmiş değil. Çünkü halvinge daha üç ay var ve ilk çeyrekte olayı kaçıran traderlerin birkaç hafta içinde piyasaya girmesi ile yeniden yukarı yönlü bir fiyat baskısı görülebilir.

Litecoin hakkında daha fazlası için tıklayın.

Kaynak

“İçerikler bilgilendirme amaçlı olup kesinlikle yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım, uzmanlık gerektiren ciddi ve riskli bir iştir.”

0
0
0