Home Kriptopara Haber Bitcoin rallisini Facebook mu tetikledi?

Bitcoin rallisini Facebook mu tetikledi?

Bitcoin rallisini Facebook mu tetikledi?

0
“sportsbet”

Bitcoin rallisini Facebook tetiklemiş olabilir mi? Facebook’un kriptopara ilgisi uzun süredir gündemdeydi. Nihayet  2019 yılının 3.çeyreğinde kendi coinini çıkarma kararı aldı.  Milyarlarca kullanıcısı ile Facebook bu gelişmelerle kripto dünyasını etkisi altına almaya mı başlıyor?


Bitcoin rallisini Facebook başlatmış olabilir mi?

Facebook’un mesajlaşma platformu için bir stabil coin geliştirme sürecine girdiğine dair bomba haber geçtiğimiz yıl duyulmuştu. Ancak, 2018 yılındaki coin fiyatlarının kripto kışından dolayı düşük seviyelerde olmasından belki, haber beklenen etkiyi göstermedi.

Kripto para piyasasının son bir yılına bakınca, görünen tablo yatırımcıların ilgisinin geçen yılın sonunda ve bu yılın başında çok düşük düzeyde olması. Aslında 2018 kripto kışı pek çok yatırımcı ve tüccarı piyasadan uzaklaştırdı.

Ancak 2019 kripto paralara şans getirmiş gibi. Bu yılın başında belki istenen seviye ortaya çıkmadı ama Nisan ayı ile birlikte yeni bir heyecan ve ilgi kripto dünyasına yatırımcıları çekmeye başladı. Facebook da bu heyecana ortak olanlardan. Facebook kurumsal yatırımcıların ilgisini çekmeye başlayan kripto para piyasasına girme hazırlıklarına başlamış durumda. Bu yılın 3. çeyreğinde kendi coinini çıkararak ilk adımını atacak Facebook.

Bazılarına göre Facebook’un stabil coini Bitcoin ile rekabet edebilecek kapasitede, çünkü bu coin bir kurumun kendisini temsil eden coin olarak ilk olma özelliğine sahip. Bununla birlikte, Facebook’un kripto para birimi piyasası üzerindeki etkisinin ve benimsenmesinin, piyasa lehine gelişmelere yol açma olasılığı çok kuvvetli.

Yıllar boyunca, kripto paraların benimsenmesi, kendi dijital varlıklarını kullanan ya da geliştiren büyük isimler olmaması nedeniyle çok ilerleme kaydedememişti. Bu konuda ilklerden olan Overstock.com, Bitcoin’i kabul eden ve destekleyen en büyük online perakendecilerden biri. Ne yazık ki, kripto para sektörünün önde gelen uzmanları genelde büyük işletmelerin kripto para kullanmaları konusunda hep şüpheci bir yaklaşım sergilediler.

Ancak kripto paralara ilgi gösterme konusunda, Facebook açık ara önde olacak. Facebook coin büyük ihtimalle 2 milyar Facebook kullanıcısı arasında epeyce bir ilgi ile karşılaşacak. Özellikle de gelişmekte olan ülkelerde çünkü bu ülkelerde dijital ödemeler devletlerin güvenilmez para birimine karşı bir alternatif olarak kabul ediliyor.

Sektörün gerçek büyümesi kripto paraların bu çaplı bir kitleye ulaşması ile büyük oranda bir ivme kazanacaktır. Bu tür gelişmeler kripto piyasasının dört gözle beklediği gelişmeler.

Facebook’un kitlelere kripto parayı tanıtması, token ile ödemelerin gelişme kaydetmesi ve fiyat paraya karşı dijital paraların bir seçenek olması insanları bu alana doğru yöneltecektir. Özellikle de sosyal medya platformlarının yönettiği devasa kitle, sosyal medya tarafından kripto dünyasının içine doğru çekilecek çok büyük olasılıkla.

Bitcoin’in değerindeki artış  bu yıl ilk kez  6000 doların üzerine çıktı. Ancak bu gelişmenin Facebook ile ilgili olumlu haberlerin yayıldığı bir zamanda yaşanması, Facebook’un bu gelişmede bir payını olduğunu kanıtlar mı bilmiyoruz ancak Facebook’un kripto dünyasına damgasını vuracağından da eminiz.

Facebook kısa bir süre önce kendi kripto para reklam politikasında bir değişikliğe gitti ve kendi kripto parası için de yolu açmış oldu. Facebook çok kapsamlı bir proje geliştiriyor ve  sayesinde kripto para sektörü çok geniş kitlelerle bir araya gelmiş olacak.

Facebook coin haberinin yarattığı sinerjiyi de ele alacak olursak, Facebook coin’in gelecekte Bitcoine rakip olabileceğini söylemek çok da akıldan uzak olmaz. Kripto para piyasasındaki Bitcoin hakimiyetini acaba Facebook coin yıkabilecek mi? İlginç gelişmeler yaşanıyor. Çok uzak olmayan bir zamanda belki de Facebook coin ve Bitcoin rekabetini konuşuyor olacağız.

 

 

“İçerikler bilgilendirme amaçlı olup kesinlikle yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım, uzmanlık gerektiren ciddi ve riskli bir iştir.”

0
0
0