Home Altcoin Neden IBM Ripple yerine Stellar blockchain ağını tercih etti? İşte sebebi

Neden IBM Ripple yerine Stellar blockchain ağını tercih etti? İşte sebebi

Neden IBM Ripple yerine Stellar blockchain ağını tercih etti? İşte sebebi

0
“sportsbet”

Şubat ayında IBM, Ripple yerine Stellar blockchain ağını tercih ettiğini açıklamıştı. IBM gibi büyük bir şirket, piyasa değeri bakımından ilk üçte yer alan ve Stellar ile benzer özelliklere sahip olan Ripple’ı neden tercih etmedi? Stellar’ı farklı kılan şey ne?

IBM, Ripple yerine Stellar blockchain ağını neden tercih etti?

Stellar Lumens ve Stellar blockchain ağı ilk üçe giremeyebilir ama geçen yıldan itibaren gelen olumlu haberlerin etkisiyle ilk üçte olmayı hakettiği söylenebilir.

Ayrıca son dört ay içinde, Coinbase’in Stellar’ı listelemesi ve Coinbase Stellar airdropu gibi olumlu gelişmeler sayesinde Stellar’ın yıldızı parlamaya başladı.

XLM fiyat tahminleri ve XLM’nin şu anki fiyatı pek iç açıcı olmasa da, Stellar blockchain ağı hala çok büyük bir potansiyele sahip ve IBM de bu potansiyelin farkında. Peki neden IBM Ripple yerine Stellar blockchain ağını tercih etti?

Stellar’ı Ripple’dan farklı farklı kılan ne?

Stellar, tüm finansal kurumları birbirine bağlamayı ve sınır ötesi transferler için maliyeti ve zamanı en aza indirmeyi amaçlayan bir ödeme teknolojisidir.

Stellar blockchain ağı, Ripple gibi havale çözümlerine ve transfer hizmetlerine odaklanıyor. Ripple’den farklı olarak, Stellar kurumsallardan daha fazla bireysel yatırımcılara yoğunlaşıyor.

Peki, bir kurum olan IBM, neden World Wire projesi için, Ripple yerine Stellar blockchain ağını kullanmaya karar verdi?

Ripple’ın kurucularından biri olan Jed McCaleb, Ripple’dan ayrılarak daha iyi bir blockchain yarattı. IBM’de bunun farkında. Ripple ilk üçde yer alsa da, Stellar Ripple’dan daha fazla kullanım alanına ve aynı zamanda dünyanın en önemli blockchainlerinden biri olma potansiyeline sahip.

Stellar Geliştirme Vakfı, bankaların yerine geçmekten ziyade, müşterilerine daha iyi hizmet vermelerine yardımcı olacak hizmetleri sunmayı amaçlıyor ve bankalarla çalışmak istiyor. Stellar’ın yerel tokeni, Stellar Lumens (XLM) ise borsalarda takas edilebilir ve XRP’den daha ucuzdur. Ayrıca XLM’nin Bitcoin gibi fiat para ile değiştirilmesi gerekmez.

XLM, sınır ötesi işlemlerde IBM’in World Wire ağına likidite sağlıyor. IBM’nin World Wire için PayPal gibi bir ödeme sistemi kullanması çok daha fazla maliyet demek. IBM, Stellar blockchainini kullanarak aracılar, ofis alanı ve personel ödemeleri gibi konularda maliyetini azaltır.

Bunun yanı sıra, Stellar blockchaininde işlem ücretleri de inanılmaz derecede düşüktür. Çok büyük miktarlarda paralar, sadece birkaç cent veya dolar ile gönderilebilir.

Stellar XLM’nin geleceği neden parlak?

Yazımız yayına hazırlanırken XLM, % 2,42’lik bir düşüşle 0.091244 dolardan işlem görüyor. Kısa vadede düşüş öngören XLM fiyat tahminleri yapılsa da, Stellar geliştirme vakfının IBM ve Deloitte gibi büyük şirketlerle yaptığı ortaklıklardan yola çıkarak XLM’nin geleceğinin parlak olduğu iddia ediliyor.

(ilgili haber: IBM ortaklığıyla Stellar Ripple karşısında güçlü bir rakibe dönüşebilir mi?)

Çünkü uzun vadede bu ortaklıklar kitlesel benimsemeyi artıracak ve sonuçta XLM’ye yönelik talepte bir artışa yol açacak. Tabiki bu da XLM fiyatını yükseltecek.

(bknz: Analiz: Bitcoin 7200 dolara kadar yükselişini sürdürebilir)

Bitcoin Binance hack haberi sonrası yeniden yükselişe geçti!

Kaynak

 

“İçerikler bilgilendirme amaçlı olup kesinlikle yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım, uzmanlık gerektiren ciddi ve riskli bir iştir.”

Etiketler:
0
0
0