Home Altcoin EOS coin burn: 167 milyon dolarlık EOS yakıldı

EOS coin burn: 167 milyon dolarlık EOS yakıldı

EOS coin burn: 167 milyon dolarlık EOS yakıldı

0
“sportsbet”

EOS coin burn etkinliği kapsamında 167 milyon dolarlık EOS yakıldı. Toplamda yakılan EOS token adedi ise 34 milyon. Token yakma etkinlikleri çoğu zaman fiyata olumlu yansısa da EOS fiyatında henüz olumlu bir hareketlilik gözlenemedi.


167 Milyon Dolarlık EOS Yakıldı

EOS 2 gün önce gerçekleştirdiği coin burn etkinliği kapsamında 34 milyon adet EOS’dan vazgeçti. Bu tokenler artık geri dönüşsüz bir şekilde yok edilmiş oldu. Kitlesel bir yok oluş diyebileceğimiz, bu denli büyük bir coin burn etkinliğinin esas amacı ise EOS enflasyonunu düşürmek. EOS’un mevcut enflasyonu %5 seviyesindeydi. 34 milyon token yok edilerek bu oran %1’e çekilmiş oldu.

EOS madenciliği olan tokenlerden değil. O yüzden konsensüs delegeler arasında sağlanıyor. Karar alma konumundaki 21 blok üreticisinden 15 tanesi coin burn yapılması konusunda oy kullanmıştı. 31 Temmuz 2018 tarihinde yapılan oylamada alınan karar bugün itibariyle uygulamaya konulmuş oldu.

Yakılan tokenler şu ana dek EOS tasarruf hesabında birikmiş olan tokenlerdi. Bu hesap her ne kadar EOS ağının kurulduğu Ocak 2018’de tanımlanmış olsa da yalnızca son 8 ayda aktive edildi. eosio.savings hesabında ayda yaklaşık 3.6 milyon token birikiyordu. Bu da yaklaşık 17 milyon dolarlık bir meblağa tekabül ediyor.

EOS blockchain ağının yıllık enflasyon oranı %5. Toplam miktarın %4’ü tasarruf hesabında depolanıyordu. Yüzde 1 ise doğrudan blok üreticilerine gidiyor. İşte bu yüzden tasarruf hesabındaki tokenleri yok ederek sistemi %1’lik enflasyon ile dengeleme fikri ortaya atıldı. Bu fikir EOS topluluğu tarafından da benimsenince uygulamaya geçilmiş oldu.

7 Mayıs günü itibariyle gerçekleştirdiği coin burn ile 34,171,037 EOS kalıcı olarak yok edildi. Ancak şunu belirtelim ki coin yakma işleminden sonra bile hesaba yeni EOS’lar eklenmeye devam ediyor. Hesaba bundan sonra eklenecek tokenlerin geleceğini ise bir sonraki oylama karar verecek.

Dolaşımdaki token miktarının azaltılması bu tokene yatırım yapanların da yararına. Enflasyon oranı düşürülmüş bir varlığın arzındaki artış hızı azalacağından fiyat olumlu yönde etkilenecektir. Ancak şu an için bu etkinin fiyata yansıdığı söylenemez. Bitcoin’in yaptığı sert hareketler neredeyse tüm altcoinler gibi EOS’u da olumsuz yönde etkiliyor.

EOS hakkında daha fazlası için Tıklayın

Kaynak

“İçerikler bilgilendirme amaçlı olup kesinlikle yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım, uzmanlık gerektiren ciddi ve riskli bir iştir.”

Etiketler:
0
0
0