Anasayfa Ethereum Ethereum Haber CFTC Yetkilisi: Ethereum vadeli işlemleri onay için hazır
koinmedya_brave

CFTC Yetkilisi: Ethereum vadeli işlemleri onay için hazır

CFTC Yetkilisi: Ethereum vadeli işlemleri onay için hazır
0

“Ethereum vadeli işlemleri onay için hazır” Bu sözler ABD Emtia Vadeli İşlem Ticaret Komisyonu (CFTC) yetkilisine ait. Artık Ethereum da global piyasalarda işlem görebilecek.


Ethereum Vadeli İşlemleri Onay İçin Hazır

ABD’de kripto para piyasaları konusunda denetleyici ve düzenleyici vasfı olan iki kurum var. Bunlar hepimizin yakından tanıdığı Tahvil ve Borsalar Komisyonu (SEC) ve Emtia Vadeli İşlem Ticaret Komisyonu (CFTC). SEC, Bitcoin ETF onayını uzun süredir bekletiyor. CFTC ise Bakkt’ın işlemlere başlaması için gerekli izinleri henüz vermedi.

CFTC, 2017 yılının Aralık ayında Bitcoin vadeli işlemlerine izin vermişti. O günden sonra Bitcoin’in geleceği hakkında yatırım yapmak mümkün oldu. İşin ilginci o tarihlerde Bitcoin hızla yükselirken ilk Bitcoin vadeli işlemi gerçekleştirildikten sonra keskin düşüşler yaptı. Bitcoin vadelileri fiyat zirvedeyken gelmişti, Ethereum vadeli işlemler ise Ethereum’un neredeyse dip yaptığı bölgelerde gelmiş oldu. Bitcoin’i aşağıya çeken işlem türü Ethereum’da aksi istikamette bir yönelişe zemin hazırlayabilir.

İsmini vermek istemeyen bir yetkili şunları belirtti:

“Bence yetki alanımıza giren bir Ether türevi ile rahat edebiliriz. Süreç aslında şu şekildedir. Türev işlem aöan bir borsa bize başvuruda bulunur ve bu tür ürünleri piyasaya sunmak istediklerini belirtirler. Eğer teklif bizim minimum gereksinim kritlerimizi karşılıyorsa ve yeterli taahhüt alındıysa onaylanır. Umarım bu adım sektörün olgunlaşmasına hizmet eder.”

Bildiğiniz gibi Bitcoin vadeli işlemleri CME Group ve Cboe Global Exchange tarafından gerçekleştiriliyor. Yetkili Ethereum için başvuran borsanın bunlardan biri olup olmadığı konusundaki soruyu yanıtsız bıraktı. CFTC’nin resmi olarak onayı alınırsa, düzenlenmiş bir vadeli işlem ürünü Ether piyasasını geniş kurumsal yatırımlara açacaktır.

Ethereum hakkında daha fazlası için Tıklayın

Kaynak

koinmedya_brave
Etiketler:
X