Anasayfa Altcoin Altcoinlere değil de neden Bitcoin’e yatırım yapmalısınız?

Altcoinlere değil de neden Bitcoin’e yatırım yapmalısınız?

Altcoinlere değil de neden Bitcoin’e yatırım yapmalısınız?
0
koinmedya_googlenews

Altcoinlere değil, neden Bitcoin’e yatırım yapmalısınız sorusu gündemi meşgul eden bir konu. Son zamanlarda Bitcoin altcoinlerden daha iyi performans gösteriyor. BTC’nin günlük artış oranı piyasanın genelinden daha fazla olduğuna şahit oluyoruz. Bunun sebeplerini sizin için derledik.


Neden Bitcoin’e yatırım yapmalısınız?

Dünyanın 1 numaralı kripto parası an itibariyle 5,800 dolara tırmandı ve piyasa hacmi 102 milyar dolara yükseldi. En son bu piyasa hacmine çıktığında BTC, ATH (All Time High – en yüksek değer)’ini görerek 19,800 dolara kadar tırmanmıştı.

Bitcoin’in diğer kripto paralardan daha başarılı şekilde performans göstermesinin altında yaşadığımız son ayı piyasasının etkisi var. 2018 yılının tamamiyle ayı piyasasına girmesine temel sebep 2017 yılı boyunca yaşanan ICO çılgınlığıydı.

2017 yılı boyunca temel amacı piyasadan para toplamaya yönelik sayısız ICO projesi çıktı. Resmen ponzi oluşum içerisinde olan bu projeler, kısa zamanda zengin olmak isteyen kripto meraklılarını inanılmaz zarara uğrattı.

Bir diğer sebep altcoinlerin ayı piyasası boyunca yatırımcısını büyük zarara uğratmasıdır. Altcoinlerin hemen hemen hepsi basma kalıp gibi temel işlevi sadece para transferi.

BTC’nin alteratifi olarak çıkan projelere göz atınız: Örneğin Bitcoin Cash ve Litecoin. Bu iki projenin ortaya çıkmasının temel sebebi Bitcoin’den daha hızlı ve daha ucuz işlemler gerçekleştirmek.

Ancak gelişen teknolojiler sayesinde bazı altcoinlerin var oluş amacını ortadan kalkıyor. Lightning Network teknolojisi sayesinde Bitcoin, BCH ve LTC’den kat ve kat daha hızlı ve daha ucuz işlemler gerçekleştiriyor. Soru: BCH ve LTC neden var?

Ripple ve Stellar gibi projeler sadece blockchain’inden yararlanabilir. Yatırım olarak geleceklerini görmediğimi daha önceki yazılarımda bildirmiştim. Kaldı ki, blockchain konusunda bu iki proje rakipsiz de değiller.

Ripple, yıllarca kendini finans dünyasının dijital Swift‘i olarak konumlandırdı. Ancak finans devlerin Ripple’ın ‘out-of-air‘ ürettiği XRP tokenine milyonlarca dolar vermektense masraf yapmadan ERC20 tokeni çıkardıklarına tanık olduk. Neden Ripple’ı zengin etsinler ki?

Stellar, blockchain olarak güzel bir proje. Ancak Ripple gibi madenciliği olmayan ‘out of air’ (masrafsız) ürettiği XLM tokenlerine neden para verelim? EOS‘u hiç hesaba katmıyorum zaten. Bu projeler merkezi ve tahvil ilan edilme olasılığı yüksek.

Binance Coin?

BNB, bir platform tokeni, daha fazlası değil. Nasdaq ve ICE devreye girdiğinde ne Binance’ın ne de Coinbase’in popülerliğini koruyabileceğini sanmıyorum.

Son Tether krizine kadar en büyük BTC işlem hacmi Bitfinex‘te gerçekleşiyordu? Sonuç? Yarın Binance yada Coinbase borsasının hacklenmeyeceğinin garantisi var mı? Böyle bir durum ile karşılaştığında yatırımcıya son kuruşuna kadar ödeyebilirler mi? Bunu yapabileceklerini sanmıyorum ama trilyonlarca dolar işlemin gerçekleştiği 100 yılı aşkın kurumsal firmalar Nasdaq ve ICE yapar.

Cardano ise Ethereum’u takip ediyor. Ethereum’un zaten başarmış olduğunu tekrar etmenin piyasaya katkısı nedir? Madenciliğinin olmaması da cabası..

Ya Ethereum?

Ethereum‘un durumu ise farklı. Piyasada projelerin hala %70’i ERC20 kökenli. Bu konuda Ethereum’un başarısını egale edebilecek bir projenin olacağını düşünmüyorum. BTC’den sonra ardında geniş toplum tabanı olan ikinci proje. Ethereum kalıcı ancak şu an rakipsiz değil.

Artık, çoğu projenin üzerinde akıllı anlaşmalar düzenlenebiliyor. Ripple bile bu alana girdi, varın gerisini siz düşünün. Ayrıca ICO piyasası bir daha gelmeyecek. Şu an gördüğümüz gibi ancak yılda 5-10 proje çıkabilir.

İlk 10 kriptoyu değerlendirdiğim bu yazımda, Monero‘yu da katmak istiyorum. XMR, ICO dönemi yaşamamış olması ve gizlilik odaklı para gönderimlerindeki başarısı XMR tokenini hakkettiği ilk 5 token arasına sokabilir.

Piyasadaki katılımcılar yukarıda bahsettiğim bazı gerçekleri görmeye başladılar. Katılımcılar kalıcı paranın BTC olduğunu fark ettiler. Bu da hemen Bitcoin‘in piyasa hakimiyetime yansımaya başladı. Oran şimdiden %54’e yükseldi. Bu oranın giderek artacağını düşünüyorum. Nereye kadar çıkar derseniz, BTC 50,000 dolara çıktığında piyasa hakimiyetinin %95, 100.000 dolara çıktığında %99’a kadar çıkabilir.

2017 yılında olduğu gibi katılımcılar altcoinlere pek kaynak aktarmayacak, çünkü altcoin sezonu sonsuza dek öldü.

Bu yazımızda ‘Altcoinlere değil neden Bitcoin’e yatırım yapmalısınız’ sorusunun yanıtını vermeye çalıştık. Yazı bireysel görüşümü ifade eder. Yatırım tavsiyesi değildir, bilgilendirme amaçlıdır.

X