Home Bitcoin Golden Cross ya da Death Cross? Bitcoin sonunda 6000 dolara ulaşabilecek mi?

Golden Cross ya da Death Cross? Bitcoin sonunda 6000 dolara ulaşabilecek mi?

Golden Cross ya da Death Cross? Bitcoin sonunda 6000 dolara ulaşabilecek mi?

0
“sportsbet”

Bitcoin sonunda 6000 dolara ulaşabilecek mi dersiniz? Dikkat ederseniz daha yukarısından bahsedilmiyor. Peki hedef neden daha yukarısı değil de 6000 dolar.


Bitcoin Sonunda 6000 Dolara Ulaşabilecek Mi?

Bitcoin hakkındaki teorilerin bini bir para. Hali hazırda 5500 dolar bölgesinde gezinen Bitcoin için 2 seçenek var. Ya golden cross sonrası yükseliş, ya da geri dönüp death cross yapma riski. Önce iyi olasılıktan başlayalım.

Deneyimli analist Josh Rager’ın yapmış olduğu analizi yukarıda görüyorsunuz. Bu analiz fiyatın destek hatlarını belirleyip yükseliş için oluşan merdiveni resmediyor. Bu analizde fiyatın 2018 Kasım’ına kadar geçen süredeki hakim destek hattından geri döneceği öngörülüyor. Yani 6000 dolar.

Bildiğiniz gibi geçen günlerde piyasaya yeni Tether basıldı.

İlgili: Tether 300 milyon dolarlık USDT daha piyasaya sürdü

Aşağıdaki analiz de buna dikkat çekiyor. Piyasadaki Tether hakimiyeti ile Bitcoin’in fiyat hareketi arasında sıkı bir bağ göze çarpıyor. Öyle ki ne zaman piyasaya yeni Tether basılsa birkaç gün sonra Bitcoin artışa geçiyor. Bu yüzden analistler Tether haberini ciddiye alıyorlar.

Grafikte Tether her neredeyse Bitcoin’i de yanına çekmiş. Şimdi yeniden yükselmiş durumda. Peki bu sefer de kendine doğru çeker mi?

Yükseliş neden 6000’i Hedefliyor?

Bunun cevabı aslında çok basit. 6000 dolardaki direnç hattı kolayla kırılabilecek türden değil. Analist Ahmet Solmaz’ın da belirttiği gibi böyle masif dirençler tek seferde kırılabilecek gibi değil.

Grafikte 2018 yılında bu hattın tam 8 kere test edildiğine şahit oluyoruz. Fiyat bu hattın bir hayli uzağına düşmüşken ilk kez yaklaşmaya cüret ediyor. Bırakın kırmayı yaklaşmaya çalışması bile başarı. O yüzden şu aşamada tek seferde bu hattın kırılması beklenmemeli.

Death Cross Olasılığı

Son senaryomuz ise 2015 yılını baz alıyor. 2015 yılında golden cross oluştuktan sonra herkes fiyat yükselişi beklerken BTC birden çakıldı ve 2 ay sonrasında death cross yapmak zorunda kaldı. Devamında yeniden yükselişe geçti ve ikinci bir golden cross sonrası boğalar kalıcı olarak dönmüş oldu.

2019 yılında yaşanan bu golden cross da benzer bir senaryoyu aktive edebilir. BTC 5500-6000 dolar arasında bir gölgeden 2 Nisan tarihli ani yükselişini gerçekleştirdiği 4200 dolar hattına geri çekilebilir. Bu elbette bir anda olmaz. 2 aylık süre içinde yaşanabilecek bir düşüşten bahsediyoruz.

Bitcoin ister yükselsin, ister düşsün, temkinli olmakta fayda var. Stop seviyesi doğru ayarlanmalı ve düşüş zamanlarında Tether’e kaçışın yolu açılmalı.

Kaynak

“İçerikler bilgilendirme amaçlı olup kesinlikle yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım, uzmanlık gerektiren ciddi ve riskli bir iştir.”

Etiketler:
0
0
0