Home Kriptopara Haber İşte Bitcoin vadeli işlemler platformu Bakkt’ın gecikme nedeni!

İşte Bitcoin vadeli işlemler platformu Bakkt’ın gecikme nedeni!

İşte Bitcoin vadeli işlemler platformu Bakkt’ın gecikme nedeni!

0
“sportsbet”

Bitcoin vadeli işlemler platformu Bakkt’ın hizmete girmesi yılan hikayesine döndü. Geçtiğimiz yılın sonlarında faaliyete geçmeyi planlayan platformu durduran şey ne?


Bitcoin Vadeli İşlemler Platformu Bakkt’ın Yılan Hikayesi

Merakla beklenen Bakkt Bitcoin işlemleri platformu hala yürürlüğe girmiş değil. Kripto severleri Bakkt hakkında bu kadar heyecan sevkeden etmen ise Bakkt’ın arkasındaki güç. Bakkt’ı kuran Dünya üzerinde trilyonlarca dolara hükmeden Intercontinental Exchange borsası (ICE). Bu borsa aynı zamanda Dünya’nın en büyük stok borsası olan New York  Menkul Kıymetler Borsası’nın da sahibi.

Global ekonomi üzerinde çok büyük etkiye sahip olan ICE geçen sene sonlarına doğru Bitcoin vadeli işlemler platformu kuracağını deklare etmişti. Bakkt’ın sektör için kritik öneme sahip. Çünkü kurumsal yatırımcı henüz Bitcoin piyasasına girmiş değil. Bakkt gibi arkasında güvenilir sermaye gruplarının olduğu oluşumlar geleneksel piyasa ekonomisi ile kripto para sektörü arasındaki kayıp halkayı oluşturabilir.

Aradan uzun bir süre geçmiş olmasına rağmen Bakkt henüz işlerlik kazanabilmiş değil. ABD’de tahvil piyasalarını denetleme ve düzenleme faaliyeti gösteren 2 kurum var. Bunlardan biri hepimizin de yakından bildiği gibi SEC diğeri ise CFTC. Bakkt halihazırda, Emtia Vadeli İşlem Ticaret Komisyonu olarak Türkçeleştirebileceğimiz CFTC’nin gözetimi altında.

CFTC Ne Zaman Olur Derse

Bloomberg’in son raporunda bu konuya da değiniliyor. İsmi belirsiz bir kaynaktan alınan bilgilere göre, CFTC’nin birinci önceliği; Bakkt’ın müşterilerine kripto para muhafaza hizmeti verebilme kâbiliyeti olacak. Düzenleyici birimin kriterlerini yerine getirmek için Bakkt’ın öncelikle takas işlemleri hakkındaki kriterleri yerinde getirmesi gerekiyor. Bu kurallar, müşterilerin fonlarının bir bankaya veya takas merkezine güven içinde yatırılabilmesini şart koşar.

“Ajans işlerlik kazanmadan evvel New York eyalet yasalarına göre yetkili kurumlardan gerekli lisansların alınması gerekiyor. CFTC’nin Bakkt’a kripto para muhafaza izni vermesi lazım. Kurumdan görüştüğümüz ama ismini vermek istemeyen 3 ayrı yetkiliden aldığımız bilgiler bu şekilde. Ayrıca ICE’nin devlet lisansı alması durumunda, çok daha kapsamlı olan Bakkt için ayrıca izin alınması lazım.”

Bakkt aslında geçtiğimiz yılın sonlarında hizmete geçmeyi planlıyordu. Ancak düzenleyici kurumların işi yokuşa sürmesi yüzünden takvim sürekli ertelendi. 2019’un ilk çeyreğini de geride bıraktık ancak başlangıç için kesin tarih hala belirlenebilmiş değil.

Bakkt hakkında daha fazlası için Tıklayın

“İçerikler bilgilendirme amaçlı olup kesinlikle yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım, uzmanlık gerektiren ciddi ve riskli bir iştir.”

Etiketler:
0
0
0