Home Kriptopara Haber İddia: Rusya, Ukrayna seçimlerini Bitcoin ile fonluyor

İddia: Rusya, Ukrayna seçimlerini Bitcoin ile fonluyor

İddia: Rusya, Ukrayna seçimlerini Bitcoin ile fonluyor

0
“sportsbet”

Rusya, Ukrayna seçimlerini Bitcoin ile fonluyor iddiası gündeme bomba gibi düştü. Özellikle ABD seçimlerinde Rusya etkisinden sonra bu iddianın gelmesi bir tesadüf mü?


Rusya, Ukrayna seçimlerini Bitcoin ile fonluyor mu?

Ukrayna merkezli hacker grubu NGO, kripto borsası WEX’in sahibi Dmitry Khavchenko’nun mail adresini hackledi. Khavchenko WEX borsasını 2018’in ikinci yarısında satın aldı. O zamanlar satın almanın ardında Rusya’nın etkili olduğu iddiasında bulunuldu.

bkz: Rusya Bitcoin şüphelisi vatandaşını Yunanistan’dan talep ediyor

BBC’ye şu açıklamayı yaptı:

Benim fikrim, WEX borsasını uluslararası arenada henüz tanınmayan cumhuriyetleri (Abazza ve Güney Osetya) fonlayabilecek bir platform haline getirmek. Hedefim Doların hakimiyetini sonlandırmak.

Resmi belgelere göre, Khavchenko Kırım doğumlu ve Kiev’de faliyet gösteriyor. 2014 yılında iddiaya göre Kırım’daki Rus işgaline yardım etti. onra da Donbas’taki Rusya taraftarı güçlere ekonomik destek sağladı.

Ukraynalı hack grubunun iddiasına göre, Khavchenko 2014 yılında füzeyle vurulan Malezya uçağının faillerinden biri.  İddialar ard ardına sürüyor. Böyle karanlık biri.

Hacklenen mail adresinde Rus gizli servisi FSB elemanı olduğu iddia edilen Pinchuk’un Khavchenko’ya, genel seçimlerde komedyen Volodimir Zelenski’yi desteklemesi konusunda emir verdiği görülüyor.

E-postada geçen komedyen Volodimir Zelenski’yi tanımlıyor. Kendisi Ukraynalı komedyen, dizi yazarı ve aktörtür. 2019 Ukrayna seçimlerinde önde gelen ayalardan biridir.

Zelenski, Avrupa ve Nato taraftarı görünüyor. Aynı zamanda başkan seçilmesi durumunda Rusya ile müzakere yaparak Donbas’taki savaşa son vermek istiyor.

bkz: Rusya ve İran Yaptırımları Aşmak İçin Kripto Para Ortaklığına Gidiyor

Bir bakıma Zelenki’nin seçilmesi Rusya’nın lehine olabilir. Bu yüzden Rusya, WEX borsası aracılığıyla seçim sürecini manipule ettiği iddia ediliyor.

 

“İçerikler bilgilendirme amaçlı olup kesinlikle yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım, uzmanlık gerektiren ciddi ve riskli bir iştir.”

0
0
0