Home Altcoin Yeni trend IEO’ların görünmeyen yüzü-İşte 5 büyük tehlike

Yeni trend IEO’ların görünmeyen yüzü-İşte 5 büyük tehlike

Yeni trend IEO’ların görünmeyen yüzü-İşte 5 büyük tehlike

0

Yeni trend IEO’ların görünmeyen yüzü nedir? Initial Exchange Offering (IEO)’lar son zamanlarda epey bir buhar topladılar. Şu açık ki major borsalar tarafından desteklenen bazı projeler çok başarılı fon arttırım modelleri olarak şekilleniyorlar. Bunlar blockchain merkezli çabaların ihtiyaç duydukları kaynakları elde etmelerini sağlarken yatırımcılara da ciddi miktarda dönüşler kazandırıyor.


Yeni trend IEO’ların görünmeyen yüzü yanında çokça avantajı da var. Mesela güvenilir kaynaklar olan borsalar tarafından yönetilme. Ancak bu tür yeni trendlere bakıldığında bazı potansiyel basınç noktalarını da gözden kaçırmamak gerekir. Bu nedenle trendin devam etmesi halinde hem borsaların hem de yatırımcıların akıllarında tutması gereken bir dizi potansiyel sorunu listeledik.

“Yeni kripto para eklemek gibi bir niyetimiz yok!” BitMex CEO’su cevapladı…

Güvenlik

Kripto borsaları daima hackerlerin gözde hedefi olagelmiştir. Bunu daha önce çeşitli vesilelerle gördük.

IEO’larda olduğu gibi token satışı süresince büyük miktarda fon borsalarda nispeten kısa sürelerle depolanıyor. Bu da phising (oltalama) saldırısı gibi çeşitli hacking girişimleri için borsayı hedef yapıyor.

Ek olarak, kripto borsalarının çoğunluğu minimum sahip olma zorunluluğu getirdiler. Diğer bir deyimle eğer IEO’lara katılmak isterseniz borsanın yerli tokeninden bir miktarını belirli bir süre için elinizde bulundurmanız gerekir. Örneğin Binance,kendi IEO çekilişleri için kullanıcılarının 500 BNB’ye (şu an 9,000$’a eşit) sahip olmalarını istiyor. Hackerlar bunu biliyor.

Bitcoin Pazartesi raporu: BTC 5200 doları test etti – BCH %9 yükseldi

Token’in değerine etki

2017 ve 2018’de yıldızı parlayan geleneksel ICO’ların aksine, IEO’ya konu olan tokenin değeri, borsanın yerel tokeni tarafından ciddi bir şekilde etkileniyor. Çünkü yerel token satışa katılımın tek yolu. Bu nedenle yerel borsa tokenindeki çalkalanmalar IEO satışı esnasında gerçek tokenin asıl değerini ciddi bir şekilde etkileyebiliyor. Mesela Kucoin’in tokeni KCS, ilk IEO’ları olan MultiVAC satışı sonrası ciddi düşüş yaşadı.

Bitcoin boğa koşusu devam ediyor mu yoksa sona mı erdi?

Kullanım sınırlılığı

Tokenin kullanılabilirliği de bir şekilde üzerinden satıldığı borsa tarafından sınırlandırılıyor. Şu an markette ticareti yapılan borsa bazlı çok sayıda token, öncelikle belirli ücret indirimleri sağlıyor.

IEO’lar halinde satılan tokenler büyük oranda borsaya bağımlı. Ve değiş tokuş dışında önemli bir kullanım alanı sağlamıyor. Bu nedenle eğer borsaya beklenmedik bir şey olursa tokenin değeri de muhtemelen büyük zarar görecektir. Ve bu sadece borsanın hacklenmesiyle ilgili değil, düzenleme sorunları nedeniyle de olabilir.

Temmuz’a kadar EOS fiyatı 8 dolar olabilir

Sentralize borsalar: Bilinmeyen anlaşmalar ve balinalar

Şununla da yüz yüze gelelim: Hemen tüm borsalar özellikle de yüksek volümlü olanlar sentralize yapıda. Bunun anlamı, sentralize organizasyonlar tüm IEO’ları yönetiyor. Evet, bu şirketler ya da borsalar, projenin fon arttırım modeli olarak seçiği token satışı üzerinde tam kontrole sahipler.

Tone Vays: Litecoin halving daha ziyade Bitcoin’in işine yarar

Kesin olarak söylemiyoruz fakat bu satış sürecini etkileyecek gizli ya da açık anlaşmaların yapılma ihtimali mevcut. Bunun da ötesinde, sentralize edilen borsaların IEO’larında, satılan tokenin değerini ciddi bir şekilde etkileme ihtimalleri var. Tüm bunlardan sonra yeni fon arttırım modelinin başarısını ispatlama onların kendilerine kalmış.

Düzenlemeler

Düzenleyiciler ICO’lara ve bu türden etkinliklere karşı, tahvil olup olmadığına bakılmaksızın ince eleyip sık dokumaya başladılar.  Yalnızca kısa süre önce SEC probleme ışık tutacak bir kılavuz yayınladı.

Ancak kripto borsalarının sentralize olup olmadıkları konusu bir kez daha gündeme geldi. Düzenleyiciler bu konuda borsaların üzerine kısa süre sonra gitmeye ve IEO’ları sıkıştırmaya başlayabilir. Bu durum yalnızca tokenin fiyatını etkilemekle kalmaz tüm borsa ve onu kullananlar da etkilenir.

Elbette tüm bu saydığımız şeyler IEO’ları berbat yapmıyor. Sadece bazı basınç noktalarına dikkati çekmek ve üzerinde gerçekten düşünmeye değen konuları hatırlatmak amacıyla bu yazıyı kaleme aldık.

 

 

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
Etiketler:
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial