Home Altcoin Ripple Litecoin EOS BCH ve Bitcoin (BTC)’in sahte işlem hacimleriyle başı belada

Ripple Litecoin EOS BCH ve Bitcoin (BTC)’in sahte işlem hacimleriyle başı belada

Ripple Litecoin EOS BCH ve Bitcoin (BTC)’in sahte işlem hacimleriyle başı belada

0

Ripple, Litecoin, EOS, BCH ve Bitcoin işlem hacimleri gerçeği yansıtmıyor. Kripto paraların işlem hacmi üzerine yapılan bir araştırma, sahte işlem hacimlerinin devasa boyutta olduğunu ortaya koyuyor.

Ripple, Litecoin, EOS, BCH ve Bitcoin işlem hacimleri gerçeği yansıtmıyor!

Kripto para birimlerinin, özellikle de Ripple, Litecoin, EOS, BCH ve Bitcoin (BTC)’in başı, uzun süredir sahte işlem hacimleriyle belada. Gerçek işlem hacimleri hesaplandığında, sahte işlem hacimlerinin genellikle şaşırtıcı boyutlarda olduğu ortaya çıkıyor.

13,7 milyar dolarlık bir piyasa değeri ile üçüncü büyük kripto para birimi olan Ripple (XRP)’ın 24 saatlik işlem hacminin, yazımız yayına hazırlanırken 802 milyon dolar olduğu görülüyor.

Ancak, şüpheli uygulamalara izin vermeyen borsalardan veri toplayan bir platform olan OpenMarketCap verilerine göre, XRP’nin işlem hacmi şu anda yalnızca 44 milyon dolar.

XRP’nin piyasada hesaplanan hacmi ile gerçek işlem hacmi arasında endişe verici boyutta fark mevcut. Bu devasa fark, XRP’nin raporlanan hacminin % 93’ünün sahte olduğunu gösteriyor.

(bknz: Ripple XRP fiyatı küllerinden yeniden doğacak!)

XRP, sahte hacimlerden muzdarip olan tek kripto para değil elbet. Örneğin piyasa değeri bakımından 5. sırada yer alan Litecoin’in, 2.4 milyar dolar olarak hesaplanan işlem hacminin gerçeği yansıtmadığı ve aslında gerçek işlem hacminin 106 milyon dolar olduğu ortaya çıkarılıyor.

Ayrıca, 6. sırada yer alan EOS’un 2.22 milyar dolar olarak kaydedilen işlem hacminin 58 milyon dolar olduğu ortaya çıkıyor. Bitcoin Cash’in işlem hacmi ise 1.26 milyar dolar olarak bildirilirken, OMC’ye göre, aslında 105 milyon dolardır.

Bitcoin, için de durum oldukça kötü, Bitcoin’in işlem hacmi 10,86 milyar dolar olarak hesaplanırken, şüpheli veriler çıkarıldığında 576 milyon dolara düşüyor.

(bknz: PayPal yöneticisi: Bitcoin 10 yıla kadar 1 milyon dolardan fazla olabilir)

CCN’de yer alan bir habere göre, OpenmarketCap, Yin Wu tarafından kurulan DIRT protokolünün bir ürünüdür. Wu daha önce, çok sayıda borsanın kullanıcılarını kandırarak, sahte hacimler rapor ettiğini açıklayan bir makale de yazmıştı.

Bitwise raporu: Bitcoin işlem hacminin % 95’i sahte!

Wu, yazısında, Bitwise tarafından yapılan bir araştırmaya değiniyor ve bu araştırmada Bitcoin’in işlem hacminin % 95’inin sahte olduğunun ortaya çıkarıldığını söylüyor. (ilgili haber: Sahte hacim suçlamasında Binance CEO’sundan Coinmarketcap’e destek!)

Wu aynı zamanda, CoinMarketCap gibi, çeşitli borsalardan elde ettiği verileri toplayarak işlem hacmini raporlayan platformların, sahte rakamlar veren kaynakları dikkatli bir şekilde süzgeçten geçirmediğini ifade ediyor.

Openmarketcap’in ise BitwiseInvest raporunda belirtilen güvenilir 10 borsadan gelen verileri baz alarak, işlem hacimlerinin doğru bir şekilde verdiğini söylüyor ve gerçek işlem hacimlerini veren tek platform olduğunu iddia ediyor.

(bknz:Binance raporu: Bitcoin ve altcoinler kripto kışından kurtuldu)

Kaynak

 

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial