Home Kriptopara Haber Blockchain Haber Blockchain 2020 ABD Başkanlık seçimlerinde kullanılacak

Blockchain 2020 ABD Başkanlık seçimlerinde kullanılacak

Blockchain 2020 ABD Başkanlık seçimlerinde kullanılacak

0

Blockchain 2020 ABD Başkanlık seçimlerinde resmen kullanılacak. ABD’nin Batı Virginia eyaleti geçen sene yaptığı denemelerin başarılı sonuçlanması ile önümüzdeki seçimlerde blockchain teknolojisini kullanmaya hazırlanıyor.


Blockchain 2020 ABD Başkanlık Seçimlerinde Kullanılacak

ABD’nin Batı Virginia eyaleti geçen seneki ara seçimlerde mobil blockchain oy verme sistemini kullanarak bir ilke imza atmıştı. Uygulamadan istenen verim alınmış olacak ki bu sefer de 2020 Başkanlık seçimleri için kolları sıvadılar.

koinmedya_brave

Batı Virginia geçen sene mobil blockchain uygulamasını aktive etti. Yenilikçi çevreler bu gelişmeyi alkışlasa da kimi çevrelerin sıkı eleştirisi ile karşılaştı. Yetkililerin savunması ise oy sayımındaki kolaylığı ve hata payının azalmasını gösterdi. Zira ülkenin deniş aşırı topraklarda askerleri bulunuyor. Bu askerler bulundukları yerden mobil uygulamaları ile kolayca oy kullanmış oldular.

Normalde ülkenin bu hizmet için büyük paralar harcaması lazım. O bölgeye sandık kurulması, bu iş için memurların görevlendirilmesi, sandıkların ana yurda getirilmesi ve sayılması büyük zaman ve emek gerektiriyor. Buna karşılık oy verme işleminin telefon üzerinden yapılmasının maliyetini takdir edersiniz.

Neden Blockchain?

2016 Başkanlık seçimlerinde Batı Virginia’nın ülke dışındaki askerlerinin oy kullanım oranı yalnızca %7’ydi. Oysa geçen sene blockchain teknolojisi sayesinde bu oran %50’ye çıkarılmış durumda. Telefon üzerinden oy kullanmaya kimsenin itirazı yok ama neden blockchain sistemi kullanılıyor? Blockchain teknolojisinin sunduğu avantaj nedir?

Batı Virginia Eyalet Sekreterliği seçim direktörü ve hukuk danışman yardımcısı Donald Kersey bu soruya şu şekilde cevap veriyor:

“Blockchain sistemini kullanmak tüm verilerin güvenliği için tek bir servere güvenmekten çok daha mantıklı. Blockchain daha güvenli bir sistem sunuyor. Verileri kaydeden onlarca düğüm var. Buna ilaveten veriler kırılması imkansıza yakın bir şekilde şifreleniyor. Böyle bir sistem varken kullanmamak mantıksız olacaktır.”

Son Söz:

Ülkemizde yerel seçimler 31 Mart tarihinde gerçekleştirildi ve bu satırların yazıldığı 15 Nisan tarihinde İstanbul sonuçları halen resmen açıklanamadı. Oy farkının son derece az olduğu gerekçe gösterilerek yapılan yeniden sayımlar sistemi kilitlemiş durumda. Ülkemizin seçim atmosferinden çıkmasına izin vermeyen bu tartışmalara bakınca ülkemiz için de blockchain tabanlı oy sisteminin ne kadar gerekli olduğu kolayca anlaşılabilir.

Blockchain hakkında daha fazlası için Tıklayın

Kaynak

Paylaşarak destek ol !!!
error
Etiketler:
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial