Home Bitcoin Bitcoin boğa koşusunun durmuş olabileceğine dair 3 emare

Bitcoin boğa koşusunun durmuş olabileceğine dair 3 emare

Bitcoin boğa koşusunun durmuş olabileceğine dair 3 emare

0

Bitcoin boğa koşusunun durmuş olabileceğine dair işaretler artıyor. Hepimizin hatırladığı gibi Bitcoin Nisan ayına hızlı bir giriş yapmış ve 4200 dolardan 5300 dolara ani bir yükseliş sergilemişti.


Bitcoin Boğa Koşusunun Durmuş Olma İhtimali

Bu zaman zarfında en yüksek 5.450 dolar değerini yakalayan Bitcoin bir miktar düzeltme yaptı ve şu aralar BitMEX verilerine göre 5.140 dolar değerinden işlem görüyor. Son yükseliş dalgasından sonra fiyatın yatay seyretmesi boğa koşusu sekteye mi uğradı söylentilerini beraberinde getirdi. Bulgulara birlikte göz atalım.

koinmedya_brave

Aşırı Alım

Bitcoin grafik okumalarında en çok yardım alınan indikatör RSI’dır. RSI aşırı alım bölgesine girdiğinde düşme, aşırı satış bölgesine girdiğine ise yükselme beklenir. RSI değerinin Nisan ayındaki değeri oldukça yükseldi. Hatta Aralık 2017 yani tarihi zirve değerleri görüldüğü günlerden bu yanaki en yüksek seviyelerinde diyebiliriz. Bu da artık boğaların yorulduğunu ve ayılara yer vermeleri gerektiğini gösteriyor.

Negatif Uyumsuzluk

Uyumsuzluk deyince çoğu zaman akla RSI veya MACD göstergeleri ile fiyat grafiği arasındaki tutarsızlığa bağlı yön tahmini gelir. Ancak uyumsuzluk yalnızca bu iki göstergede aranmaz. Hacim grafiği de son derece iyi bir uyumsuzluk belirtecidir.

Grafikte görebileceğiniz üzere fiyat kırmızı ok ile gösterili seviyeden itibaren %18 artmasına rağmen hacim verilerine gözle görülür düşüş var. Yani fiyat artarken hacim azalıyor. Bu duruma teknik analistler negatif uyumsuzluk adını veriyorlar. Negatif uyumsuzluk mevcut durumun sürdürülebilir olmadığını ve düşüş beklemenin akıllıca olacağı şeklinde yorumlanır.

Hareketli Ortalama Durumu

Aşağıdaki grafikte fiyatın önce 100 günlük hareketli ortalamayı destek yaparak güç kazandığını ve bu sayede 200 günlük hareketli ortalamanın üzerine kadar tırmandığını görüyoruz. Fiyat 12 aydan sonraki ilk kez 200 günlük hareketli ortalamanın üzerine çıkmış oldu.

Bitcoin boğa koşusunun durmuş

Grafiğe dikkatli baktığımızda gördüğümüz şey şu: Bitcoin 19 Şubat’ta ani bir yükselişle 100 MA’nın üzerine çıktı ve sonra geri çekilip bu hattı birkaç kere test etti. Bu sayede yeterli konsolidasyon sürecini de tamamlamış oldu. Aynı şekilde ani bir hareketli 200 MA üzerine çıktığında da aynı hareket beklenmeli.

200 MA seviyesi bu aralar 4650 dolar bölgesinde. Kırılan direncin sonradan destek olarak test edilmesi adettendir. Yani tabiri caizse katil olay mahalline mutlaka geri döner. Bitcoin 200 MA’yı yeniden ziyaret etmek isteyebilir. Bu ise bizi yeniden 5000 doların altına düşürür.

Not: Yazı yatırım tavsiyesi içermez.

Bitcoin hakkında daha fazlası için Tıklayın

Kaynak

Paylaşarak destek ol !!!
error
Etiketler:
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial