Home Kriptopara Haber Blockchain Haber İtalya ile ABD, blockchain ve merkezsiz web konusunda yarışıyor

İtalya ile ABD, blockchain ve merkezsiz web konusunda yarışıyor

İtalya ile ABD, blockchain ve merkezsiz web konusunda yarışıyor

0

Yıllardır devam eden ABD’nin teknoloji alanındaki tekelini birtirebilecek blockchain ve merkezsiz web teknolojilerinde Avrupa ülkeleri bizde varız diyor. Peki nasıl?


Blockchain Ve Merkezsiz Web Konusunda ABD’ye Yeni Rakip Geliyor

Blockchain, kripto para birimleri, merkeziyetsiz web ve merkeziyetsiz uygulamalar (Dapps) gibi çığır açan teknolojilere katılmak ve yatırım yapmak, Italya ve Avrupayı, ABD’nin internet üzerindeki uzun süreli tekelinden kurtarıyor. Bu sayede İtalya ve Avrupa hassas verilerini koruyabildiği gibi, diğer rakip ülkelerin bu verilerine ulaşma ya da sızma durumlarını da önleyebilmiş oluyor.

Dapp uygulamaları ön uç tasarım, arka uç mantığı ve depolanan veriler arasında benzer bir ayırıma sahip fakat blockchainin dağıtılmış nodeları yerine merkezi sunucular kullanılıyor.

koinmedya_brave

Kullanıcılar merkeziyetsiz bir uygulamaya, bir spesifik sunucu ya da Blockstack gibi kişiselleştirilmiş merkeziyetsiz sunucu ya da Metamask gibi bir eklenti aracılığıyla bağlanır ve bu hususi sunucu dağıtılmış bir ağda çalışabilen bir yazılım programının arka uç mantığı ile etkileşime girer. Bu akıllı sözleşme olarak da bilinir. Geleneksel bir veri tabanının verileri tutmasına karşın akıllı sözleşme art arda blockchain üzerindeki bilgiyi okur ve yazar.

Blockchaini Merkeziyetsiz Webe Entegre Etme

Dapplar da kesinlikle belli dezavantajlara sahip. Ancak, Dapplar, sonuç olarak kullanıcılarına kendi kişisel bilgilerini kontrol altında tutarak onları nasıl transfer edeceğini, paylaşacağını, ileteceğini, yayınlayacağını ve aynı zamanda onlardan ticari olarak üçüncü bir şirketin para kazanmasına ve biriktirmesine izin vermeden doğrudan nasıl yararlanabileceğini seçebilme imkanı sağlayacak şekilde kurulmuşlardır.

Mastodon, Beher, Blockstack, Metamask ve Ethereum (ETH) ağı gibi projeler, interneti Avrupa’da tasarlamaya yardımcı oluyor.

IPFS, Filecoin ve Storj gibi merkeziyetsiz veri depolama projeleri, Dapplar için ciddi bir alt yapı hizmeti sunuyorlar. Bununla birlikte, uluslar arası finansal işlemleri merkezi bir arabulucu olmaksızın yapma imkanı sağlayan ilk proje olan Bitcoin (BTC)’nin de hakkını iade etmek gerekiyor.

Italya’da diğer Avrupa ülkeleri gibi bir paradigma değişikliğine ihtiyaç duymaktadır. Blockchain teknolojilerinden faydalanmak ve yenilerini üretmek için merkeziyetsiz bir ekosistem oluşturulabilir. Bu durum İtalya’nın ABD ile bir teknoloji savaşı içine girdiği anlamına gelmez. Sadece İtalya’yı bir rakip haline getirir. Bunun içinde bu tür teknolojilerle ilgili hükümette daha fazla bilgiye ihtiyaç duyuluyor.

Bu bağlamda, İtalya hükümeti, Avrupa Blockchain Ortaklığı’na (EBP) katılmayı ve ülkedeki blockchain ve kripto para birimini etkin bir şekilde geliştirmek için ulusal düzeyde tecrübeli uzmanlardan oluşan bir ekip oluşturma konusunda kararlı görünüyor.

Kaynak

Paylaşarak destek ol !!!
error
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial