Home Eğitim Kripto Para Coinbase Bitcoin ve kripto vergileri kılavuzu-Neler vergi kapsamında?
koinmedya_brave

Coinbase Bitcoin ve kripto vergileri kılavuzu-Neler vergi kapsamında?

Coinbase Bitcoin ve kripto vergileri kılavuzu-Neler vergi kapsamında?
0
fairspin_banner

Coinbase  Bitcoin ve kripto vergilerinin raporlanması ve ödenmesi hakkında ayrıntılı bir kılavuz hazırladı. Dünya genelinde kripto endüstrisinin üzerinde ağır bir yük gibi duran düzenleme belirsizliği nedeniyle Coinbase bunu kolaylaştırmaya çalışıyor. Ve bunun için oldukça ayrıntılı bir kılavuz geliştirerek kripto ve Bitcoin vergilerinin nasıl raporlanacağını ve ödeneceğini tanımladı. Ancak şunu da not etmemiz gerekli. Bu kılavuz yalnızca Amerika’daki kripto para yatırımcılarına yönelik.


Coinbase Bitcoin ve kripto vergilerinin nasıl ödeneceğini anlatmak için çabalıyor

Dünyanın bir numaralı ve en eski kripto borsası Coinbase, kript endüstrisine şeffaflık ve uyum getirmek için çabalıyor.

Bitcoin’in kısa vadede 4400 doları görmesi mümkün mü?

Borsa, müşterilerine dijital değerlerin yalnızca ileri bir teknoloji olmadığını, aynı zamanda geleneksel finans sisteminin bir parçası olduğunu hatırlattı. Böylece her kripto market katılımcısının vergi yükümlülükleri konusunda eğitilmesi çok önem kazanıyor. Borsa vergi otoritelerine raporlama yapsa bile, bu her müşterinin kişisel sorumluluğu.

Bitcoin boğa koşusunu sekteye uğratabilecek 3 önemli senaryo!

Bitcoin’in nereye gittiğini görmek için belki de ayna görüntüsüne bakmak lazım

Diğer taraftan, Coinbase konu hakkında pek çok tutarsız bilgi olduğunu kabul ediyor. Bu yükümlülükleri müşterilerinin daha iyi anlaması için her adımda yardımcı olacak bir kılavuz hazırladı. Kılavuz, bir yatırımcının ne zaman vergi ödemesi gerektiği, doğru miktarı nasıl belirleyeceği konularına yoğunlaşıyor. Ayrıca farklı vergilendirme durumları için gerekli formları sunuyor.

Borsa kılavuzda ayrıca US Internal Revenue Service (IRS)’den (ABD iç gelir servisi) sağladığı uygun verileri de referans olarak gösteriyor ve pek çok teknik terimi açıklıyor. Ancak vergi yasaları her ülkede farklı olduğundan, kılavuz yalnızca Amerika’lı yatırımcılara hitap ediyor.

Hangi durumda vergi?

IRS kripto paraları para olarak değil mal olarak kabul ediyor. Yani onları alıp satmanın araba ya da koleksiyon para satmadan bir farkı yok. Kılavuz ayrıca, ‘tüm kripto satışları, dönüşümleri, ödemeleri, bağışları ve kazanılmış gelirleri’ nedeniyle Amerikan vergi mükelleflerinin vergilendirilebileceğini söylüyor. Bildirmeyenlerin ise cezalarla ve faizle karşılaşabileceği konusunda uyarıyor.

Bu tür risklerden korunmak için işlemlerinizi değerlendirmeniz yerinde olacak. IRS aşağıda sayacağımız maddeleri vergilendirilebilir kripto etkinlikleri olarak kabul ediyor:

  • Resmi para karşılığı kripto satmak
  • Mal ve hizmet alımı için kripto para kullanmak
  • Bir kripto parayı diğerine dönüştürmek
  • Kazılmış kripto elde etmek
  • Kripto halinde ödenme ya da airdrop alma.

Fakat Hodlerler için de güzel haberler var. Resmi para ile kripto almak kayıp-kazanç olmadan elinde tutmak vergi vermeyi gerektirmiyor. Ayrıca hayır amaçlı bağışta bulunmak ve kişisel hesaplar arasında transfer yapmak da vergilendirme kapsamına girmiyor.

Şuna da değinmemiz yerinde olur. Kazanç ve kayıplarınız da vergileri etkiliyor. Her hangi bir kayıp durumunda vergiden düşülmesi mümkün.

Coinbase vergilendirmenin aşırı derecede yanıltıcı olabileceği ve özellikle de konu kripto paralar olduğunda daha komplike olabileceği hakkında uyarıyor. Kılavuzlarının yalnızca bilgilendirme amaçlı olduğunu da vurguluyor. Coinbase yatırımcıların her hangi bir şüphe durumunda vergi otoriteleri ve profesyonel yasal danışmanlara baş vurarak, kendi gerçek vergi yükümlülüklerini belirlemelerini öneriyor.

koinmedya_brave
0
0
0
X