Home Eğitim Kripto Para Çin’den ICO’lar ve STO’lara yeni yasak
koinmedya_brave

Çin’den ICO’lar ve STO’lara yeni yasak

Çin’den ICO’lar ve STO’lara yeni yasak
0
fairspin_koinmedya

Çin’den ICO’lar ve STO’lara yeni yasaklar geliyor. Çin’den gelen taze haberlere göre hükumet yetkilileri modern zamanların fon biriktirme metodu ICO’lar ve STO’ları yasa dışı finansal aktiviteler olarak kabul edecek. Bunlarla meşgul olanlar ise 21.03.2019 tarihinden itibaren şiddetle cezalandırılacak.


Çin’in kripto kullanımı ve bununla ilgili çeşitli finansal aktivitelere karşı sert duruşu ülkedeki kripto topluluğunda endişe uyandırıyor.

21 Mart itibariyle Çin’den ICO’lar ve STO’lara yeni engellemeler geliyor

Bildiri 21 Mart’ta yayınlandı. Ancak ne zaman yürürlüğe gireceğine değinilmiyor. Bildiride isimleri geçen şirketlerin operasyonlarını derhal durdurup durdurmayacakları ya da hükumetin onlara yeterli zaman gösterip göstermeyeceği zamanla görülecek.

Araştırma sonuçları: Türkiye Avrupa ülkelerinden daha çok kripto para kullanıyor

Bildiride özellikle bu tür aktivitelere izin veren sosyal medya platformları hedefleniyor. Yayınlanan bildirinin bir bölümü şöyle:

“Ticari spekülasyonun değeri kazançlı oldu. Eğitim, proje promosyonu, işlem finansmanı, online ve offline aktivitelerin diğer formlarını gerçekleştirmek için, araştırma ve forum isimlerini kullanarak ICO, IEO, STO, dijital para vs. desteklemek. Bunlar gerçekten blockchain teknolojisi temelinde değildir. Sadece bu konsept üzerinde spekülasyon yaparak normal finansal ve ekonomik düzeni ciddi şekilde yaralayacak ve sosyal riskler getirecek fırsatçılıktır.”

Bildiri ayrıca initial coin offering (ICO) ve security token offering (STO)’lar halinde token satışını yasa dışı finans olarak kabul eden hükumet ve merkez bankasının endişelerini de seslendiriyor.

Kim Jong-un Bitcoin’le mi devrilecek?-Umutlar bu yönde

Bildiride ülkedeki herhangi bir finansal aktivitenin hükumet otoritelerinin gözetimi altında olması gerektiğine değiniliyor. Böylece STO’lar gibi aktiviteler doğrudan merdiven altı kalıyor.

“Biz ciddiyetle Pekin’deki tüm ilgili finansal kurum ve şahıslara, ulusal gözetime tabi tutulmaları gerektiğini hatırlatırız. Örnek olarak STO’ları alabiliriz. Bunlar yasa dışı finansal aktivitelerdir. Bu tür aktivitelerde bulunan gruplar, el koyma, web siteleri ve mobil uygulamaların kapatılması ve iş lisanslarının iptali ile karşılaşacaklardır.”

Yukarıdaki alıntıda spesifik olarak STO’lardan bahsediyor. Tüm ICO’lar ve STO’ların hükumet tarafından yasaklanıp yasaklanmayacağı ya da yaklaşımın spesifik olup olmayacağı zamanla ortaya çıkacak.

koinmedya_brave
0
0
0
X