pawnhub_koinmedya
Anasayfa Bitcoin Bitcoin yükseldi ama boğa tuzağı olmasın?

Bitcoin yükseldi ama boğa tuzağı olmasın?

Bitcoin yükseldi ama boğa tuzağı olmasın?
0
koinmedya_googlenews

Bitcoin yükseldi ama boğa tuzağı kuruluyor olabilir mi? Yani görünüm yükseliş yönündeki umutları artırırken ani bir düşüş dalgası piyasayı kasıp kavurabilir mi?


Bitcoin Yükseldi Ama Boğa Tuzağı Kurulmuş Olabilir Mi?

Bitcoin vadeli işlemlerden deyince akla gelen kurum olan CBOE daha 2 gün önce önemli bir açıklama yapmıştı. Bitcoin vadeli işlemlerine ara vereceklerini açıkladılar var yalnızca 2 gün sonra Bitcoin yükseliş sergiledi. Tesadüf olabilir mi? İlgili haberimiz için Tıklayın

koinmedya_brave

BTCUSD paritesi son 24 saatte %3.3 yükselerek 4.069 dolara ulaştı. Bitcoin’deki yükselişe eş olarak kripto para piyasasının geri kalanı da yeşillendi. Bitcoin Cash zirve noktasında %17.89’luk yükseliş yakalamayı başarmıştı. Yazı kaleme alınırken BCH’daki yükseliş oranı %9.59’a kadar gerilemişti.

Litecoin, Ethereum ve EOS ise sırasıyla %8.44, %5.47 ve %6.25 yükseldiler. Toplamda piyasa 24 saatte 6 milyar dolar ilave kaynak elde etmiş oldu.

Bitcoin 8 Şubat’tan 24 Şubat’a kadar yükseliş sergiledi. 25 Şubat’ta düşüş yaşadı ve o andan sonra düşük eğimle yükseliş seyrini sürdürdü. Aşağıdaki grafiğe baktığımızda hakim direnç hattının 4.103 ile 4.408 dolara arasında olduğunu gözlemleyebiliyoruz.

Bitcoin yükseldi ama boğa tuzağı

Bitcoin bu direnç seviyesini delmeye çalıştığında sert bir şekilde püskürtülürken diğer yandan aşağı itildiğinde de benzer reaksiyonla yukarı itiliyor. Grafikte kırmızı trend çizgilerinden de anlayabileceğimiz üzere BTC simetrik üçgen içinde hareket ediyor. Her geçen saat BTC’nin hareket alanını daraltıyor. Eğer bu direnç hattını kırarak üzerinde günlük mum kapatmayı başaramazsa destek hattın doğru yol alabilir. Destek hattı da şu sıralar 3600 dolar bölgesinde yer alıyor.

Bitcoin Simetrik Üçgenleri

Simetrik üçgenlerin yukarı ya da aşağı kırılma olasılığı aynıdır. %50-50. Bu yüzden hangi yöne kıracağı hakkında kesin bir kanıya varılamaz. Ancak break-out dediğimiz ani kırma etlemleri her zaman yüksek hacim desteği sayesinde başarılır. Grafikte işlem hacminin azaldığını görüyoruz. Yani şu an için ani fiyat hareketi beklemek pek olası değil.

Trend çizgilerine yakından baktığımızda görüntü daha netleşiyor:

Bitcoin yükseldi ama boğa tuzağı

Hacmin daralması daha ne görülebilirken RSI’ın aşırı alım bölgesine girdiği anlaşılıyor. Bu yüzden ayıların düzeltme yapmak için harekete geçebileceklerini düşünebiliriz.

Aşağıdaki tweet ise çok önemli bir tespit içeriyor:

Bitcoin 2018 başlarında ani düşüş gerçekleştirmiş ve devasa bir üçgen içinde hareket etmeye başlamıştı. Bu görüntünün aynısı son 2 ayda içinde hareket ettiği simetrik üçgene büyük oranda benzerlik arz ediyor. Grafikleri karşılaştırdığınızda görüyorsunuz ki direnç hattı kırılamadığında istikamet destek bölgesi olmuş. Sonrasında ise aşağı yönlü kırılma gerçekleşmiş.

Tarih tekerrür ederse düşüş gerçekleşecek demektir. Bitcoin yükseldi ama boğa tuzağı kurulmuş olabilir mi diyenler haklı çıkabilir. Bekleyip görelim.

İlgili: Boğa Tuzağı Nedir?

Bitcoin hakkında daha fazlası için Tıklayın

Kaynak

Etiketler:
X