Home Kriptopara Haber Borsa Haber Mt.Gox kurucusuna hapis cezası -En büyük kripto davası sonucu bekleniyor muydu?

Mt.Gox kurucusuna hapis cezası -En büyük kripto davası sonucu bekleniyor muydu?

Mt.Gox kurucusuna hapis cezası -En büyük kripto davası sonucu bekleniyor muydu?

brave
0

Mt. Gox kurucusuna hapis cezası geldi. Mt.Gox kurucusu cezayı hangi nedenden aldı? Suçlamalar neydi? Yargılama  tamamen sona erdi mi? Bu sonuç bekleniyor muydu?


Mt.Gox kurucusuna hapis cezası

Eski bitcoin borsası Mt.Gox kurucusu Mark Karpeles, Japon  mahkemesi tarafından iki yıl ve altı ay hapis cezası ile cezalandırıldı. Ceza, Mt.Gox skandalı yüzünden açılan dava sonucunda verildi.

Eski CEO tüm dava süreci boyunca suçlamaları kabul etmeyerek, kendisini masum olduğunu iddia etmişti. Bu cezayla aslında nispeten de temize çıkmış oldu. Çünkü verilen ceza Tokyo Bölge Mahkemesi tarafından yapılan kayıtlara müdahale etmekten dolayı verildi. Asıl skandala neden olan suçlamalardan değil.

(Bknz: Eski Mt.Gox CEO’su kendini savundu: Bitcoin hack olayından sorumlu değilim)

Mahkeme onu, on yıl ceza almak durumunda bırakacak bir suçlama ile suçlamamış oldu böylelikle. Hakimler kurulu Karpeles’in dolandırıcılık veya şirket kurallarını ihlal etmek gibi bir suçu işlemediğine karar vermiş oldu.

Yargılama sonucu, kişisel anlamda bir nevi Karpeles’in zaferi olarak algılanıyor ancak hikaye henüz bitmiş görünmüyor. Mt Gox’un iflası ile ile ilgili yargı süreci ise devam ediyor.

Financial Times haberine göre, Mark Karpeles hakimlere karşı çok saygılı davranmış ve hiçbir ifadede bulunmamasına rağmen , mütevazi bir tavır sergileyerek sonuçtan memnuniyetini dile getirmiş. Duruşmaya koyu bir takım elbise ile gelmiş ve salona girer girmez hakimlerin önünde eğilerek selam vermiş.

Karpelesin cezası ile igili herhangi bir tepki duyulmadı, ne Karpeles’den ne sözcülerinden ne de borsadan. Dava ile ilgili daha detaylı bilgiye henüz ulaşılamadı.

BNNBloomberg’e göre Karpeles, Japonyada çok iyi koşullarda bulunmuyor. BNNBloomberg verdiği haberde  Karpeles’in ifadesine göre aylardır avukatsız sorgulandığını yazıyor. Ayrıca Karpeles’in bir itirafname yazması için eziyetlerle karşılaştığı bilgisini de veren haberde, 11 ay boyunca kaldığı şartları bir kabus diye nitelendiren Karpeles’in çok kilo kaybı yaşadığı da belirtiliyor.

(Bknz: Silk Road,Mt.Gox ya da kim ne yapıyor? Bitcoinde şüpheli hareketlilik)

MtGox kripto dünyasının en ses getiren skandalının bir parçası. O sıralarda, Mt.Gox dünya çapında kripto coinlerin ticaret hacminin % 70 ini kontrol edecek güçteydi. Ancak skandal sonunu getirdi.

Kaynak

.

 

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
Etiketler:
brave