Home Altcoin Ethereum Bitcoinden ayrışıyor mu? Peki nedeni ne?

Ethereum Bitcoinden ayrışıyor mu? Peki nedeni ne?

Ethereum Bitcoinden ayrışıyor mu? Peki nedeni ne?

brave
0

Ethereum Bitcoin’den Şubat ayı sonlarına doğru sapmaya başladı. Haliyle bu durum markette kafa karışıklığına yol açtı ve yatırımcılar ETH’yi mi yoksa BTC’yi mi takip etmeleri gerektiğini bilemediler. Olay Bitcoin maximalistleri ve altcoin inançlıları arasındaki bağın çözülmeye başladığının güçlü bir göstergesiydi. Çoğu Bitcoin maximalistleri BTC dışındaki tüm kriptoların dolandırıcılık olduğuna inanıyor. Peki siz de öyle düşünenlerden misiniz? Bitcoin çift harcama problemini çözmek ve enflasyondan korunabilen bir dijital para yaratmak için oluşturuldu. Peki Ethereum ya da Litecoin gibi projeler satın alımda kullanılabilecek kendi kripto paralarına sahipse bunların resmi paralardan farkı ne? Bugün Ethereum, Litecoin ve Bitcoin Cash fakat yarın Zilliqa, EOS ya da Tron gibi kandırmacalar.


Pekala. Bu çok geçerli bir argüman. Ancak Bitcoin maximalistlerinin görmek istemedikleri şey şu: Her ne kadar Ripple gibi bazıları öyle olduğunu iddia etse de bu projeler Bitcoin’in rakipleri olmak zorunda değil. Bitcoin maximalistleri ve altcoinciler arasındaki bu iletişim bozukluğu derinden derine devam ediyor. Bir süre sonra Bitcoin’in altcoin marketinden koptuğunu görmek şaşırtıcı olmayacaktır. Bu, iki taraf arasındaki kopukluğu resmileştirecek ve ihtiyaç duydukları farklı marketlerde devam etmelerine yol açacaktır. Bitcoin ve Ethereum’un asla aynı pazarda olması amaçlanmadı. İkisi de blockchain kullanıyor olabilir fakat aynı değiller. BTC daha çok dijital altın olarak adlandırılıyorken ETH ise daha çok bir hisse senedi gibi.

Bitcoin madencileri kar etmenin yeni yollarını buldular

Ayrışma ne kadar sürer?

Bu ikili arasındaki sapmayı görmezden gelmek kolay değil. 24 Şubat 2019 civarında BTC yükselen kanalda artışa geçmişken ETH’nin aynı zaman periyodunda düştüğünü gördük. 4-9 Mart arasında insanlar bu konu hakkında konuşmaya başladılar. Nihayet sapma sona erdi ve ikili aynı sayfaya yöneldi. BTC ve ETH’nin şimdilik aynı şekilde davrandığını görsek bile özellikle de market evrilirken bunun sonsuza kadar böyle devam etmesini bekleyemeyiz. Marketin henüz çok erken safhalarındayız. Ne zaman BTC ve ETH yükselse, çoğu kullanımı düşük altcoinin de aynı şekilde yükseldiğini görüyoruz.

Ancak aynısı tahvil piyasasında beklenemez. S&P 500 indexi yükseldiğinde her küçük şirketin yükseleceğini bekleyemeyiz. İyi şeyler yapanlar karlarını arttırırken bunu yapmayanlar aynısını başaramaz. Market olgunlaşırken Ethereum’un başına gelenler de bundan ibaret.

 

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
Etiketler:
brave