Home Bitcoin Bitçoin çatalları ne işe yarıyor? Fayda mı veriyor zarar mı?

Bitçoin çatalları ne işe yarıyor? Fayda mı veriyor zarar mı?

Bitçoin çatalları ne işe yarıyor? Fayda mı veriyor zarar mı?

brave
0

Bitcoin çatalları neden ortaya çıkıyor? Yazımızda bunu açıklamaya çalışacağız ve aslında Bitcoin’i nereye götürdüğünü irdeleyeceğiz. Bitcoin bir yönüyle yazılım tabanlı para oluşturma denemesi olarak tasarlandı- fakat gerçekten de işe yaramış bir deneme olarak duruyor.


Bitcoin kripto para ekosisteminin orijini olarak görülüyor. Bu hem doğru hem yanlış. Bitcoin ilk dijital para oluşturma girişimi değil. Benzer görevi başarmaya çalışan bir kaç girişim dökümante edilmiş.

Ethereum Bitcoinden ayrışıyor mu? Peki nedeni ne?

Yine de Bitcoin sahip olduğu özellikler nedeniyle uçuşa geçen bir proje oldu. Kısacası, Bitcoin taklit edilemez, sansürlenemez, her hangi bir merkezi otoritesi yok ve kamusal olarak doğrulanabilir.

Neden Bitcoin çatalları?

Doğası gereği ve desentralizasyon kültürü Bitcoin’i açık kaynaklı ve çatallanabilir yapıyor. Bunun anlamı herkes kodu kopyalayabilir, modifiye edebilir ve ayrı bir blockchain oluşturabilir. Tüm bu şeyler Bitcoin için hem iyi hem de kötü. Fakat çoğunlukla iyi olduğunu kanıtlıyor.

Mati Greenspan: Google aramalarında Altcoinler Bitcoin’in önüne geçti

Bitcoin’in popülaritesinin artmasıyla birlikte ilgili birkaç taraf Bitcoin’in dizaynını ölçeklendirilebilirlik ve mahremiyet bağlamında sorguladılar. Bu temel olarak Bitcoin Cash, Bitcoin SV ve Bitcoin Private’in nasıl doğduğunu da gösteriyor. Bu projeler Bitcoin yazılımında bazı spesifik kod değişimleriyle ortaya çıkarılan çatallar. Ve kendi blockchainlerine daha büyük bir blockun veya mahremiyet özelliklerinin entegre edilmesiyle oluşuyorlar.

Her ne kadar çatallar, etrafında olumsuz bir çevre oluştursa da uzun dönemde Bitcoin bundan faydalanıyor.

Bitcoin Cash’in çatallanmasından 1.5 yıl sonra altcoin hala daha geniş toplulukların desteğini almakta zorlanıyor. Bitcoin SV de Bitcoin Cash’den çatallandıktan neredeyse 5 ay sonra benzer durumları yaşıyor.

Çatallanma zamanında, Bitcoin fiyatı üzerine yaratacağı etki bazı yatırımcılar tarafından hissedilmişti. Şimdi Bitcoin Cash ve Bitcoin SV, Bitcoin market kapitalizasyonunun yalnızca %5’ini oluşturuyor.

Bitcoin’e oranla marjinal finansal etkiye sahip olmanın yanı sıra, çatallar düşük gelişim aktiviteleri ve network ölçümlerinden de zarar görüyor.

Bitcoin’in açık kaynaklı doğası yol kesici değil. Aksine Bitcoin’in savaşla test edilip ekonomik hendeklerden çıkmasını sağlayan bir özellik. Ve nihayetinde çatallar yalnızca Bitcoin’in yapısını güçlendiren deneyler..

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
Etiketler:
brave