Home Altcoin Altcoin Haber Bitcoin hakimiyeti düşüyor – Umutlanmalı mıyız?

Bitcoin hakimiyeti düşüyor – Umutlanmalı mıyız?

Bitcoin hakimiyeti düşüyor – Umutlanmalı mıyız?

brave
0

Bitcoin hakimiyeti düşüyor. Gerçi halen %50’nin üzerinde ama mevcut seviyeleri ayı piyasası kriterlerine göre düşük. Ayı piyasasının bittiğine dair kanıtlardan biri de Bitcoin hakimiyeti olabilir mi?


Bitcoin Hakimiyeti Düşüyor

Bitcoin hakimiyeti düşüyor, peki bu neden önemli? Ayı piyasasısın tüm gücüyle hissedildiği Eylül 2018 yılında Bitcoin hakimiyeti zirve değer olan %57.86’yı görmüştü. Piyasa toplam büyüklüğünün %57’sinin tek bir varlıkta toplanması diğer kripto paraların nefes alamaması manasına gelir. Bu yüzden altcoinlerde çok şiddetli düşüşler yaşandı.

Şu an bu değer %51.1 yani 2019 yılındaki en düşük değeri görmüş olduk. Bu değer tek başına çok bir mana ifade etmese de altcoinlere sermaye aktarımı gerçekleştiğini göstermesi açısından önemli. Bu sayede bazı altcoinler son 1 ayda önemli yükselişler sergilemeyi başardı.

Bitcoin hakimiyetinin azalması her zaman altcoinlerdeki fiyat artışı olarak kendini göstermektedir. Çünkü Bitcoin hakimiyeti ile diğer kripto paraların hakimiyeti ters orantılı. Kripto baharının gelmesi için Bitcoin’in fiyat artışı elbette önemli ama altcoinlere ilginin artması Bitcoin’i kendiliğinden yükseltecektir zaten.

Son zamanlarda Binance Coin (BNB) %145’lik etkileyici bir yükselişe imza attı. Steem %85, Litecoin (LTC) %83 arttı. Aynı zaman zarfında Bitcoin ancak %5’lik yükseliş sergiledi.

İlgili: Mati Greenspan: Altcoin sezonu resmen başladı ama Bitcoin hala kral

Altcoin Sezonu Mu?

Aşağıdaki tweette yer alan görsel son derece önemli. Çünkü grafik BTC hakimiyet grafiği.

Grafikte de gördüğünüz gibi BTC hakimyeti alçalan üçgen içerisinde. Alçalan üçgenler ekseriyetle aşağı yönlü kırma eğilimindedir. Eğer üçgen aşağı yönlü kırılırsa altcoin sezonu başlayacak demektir. Bitcoin hakimiyeti %50’nin altına düşer ve altcoinler Nil nehrinin taşması gibi bereketli “sermaye sellerinin” altında kalır. Ülkemizde birçok yatırımcının da Bitcoin’den ziyade altcoinleri tuttuğu göz önünde bulundurulduğunda bu gelişmenin ne kadar önem arz edeceği daha iyi anlaşılabilir olacaktır.

“Son günlerde ve haftalarda altcoinlerde etkileyici fiyat hareketlerine şahit oluyoruz. Bitcoin hakimiyeti %50’nin altına kırarsa altcoinlerin tamamında etkileyici yükselişler gelebilir.”

Yukarıda paylaştığımız yorumlar bu iki örnekle sınırlı değil. Bu konu hakkında kalem oynatan neredeyse her analist Bitcoin hakimiyet oranının ileride daha da düşeceğini belirtiyor. Farklı yöntemlerle yapılan teknik analizler hep bu doğrultuda sinyal veriyor.

Bitcoin hakkında daha fazlası için Tıklayın

Kaynak

Paylaşabilir misiniz lütfen ?
cryptopazar_koinmedya
brave